ul. Głogowska 90, 67-240 Kotla
+48 76 83 18 388
dyrektor@gokiskotla.pl

Dożynki Gminy Kotla

Dożynki Gminy Kotla

W minioną sobotę (26.08) w Kotli odbyły się Dożynki Gminy Kotla. Tegorocznym gospodarzem święta plonów było sołectwo Skidniów na czele z panią sołtys Sylwią Cicharską. Starostami dożynek byli pani Beata Szkudlarek ze Skidniowa oraz pan Mirosław Ciunajcius również ze Skidniowa.

Świętowanie rozpoczęło się  Mszą Św. pod przewodnictwem proboszcza – Andrzeja Skoczylasa w Kościele Parafialnym w Kotli podczas, której dziękowano za plony, a także proszono o dalszy bogaty urodzaj. Mszę uświetniły gminne zespoły folklorystyczne oraz Orkiestra Zakładowej Huty Miedzi „Głogów”. Delegacje wieńcowe i chlebowe z 12 sołectw przekazały swoje dary wyrażając szacunek i uznanie rolnikom za ich pracę.  Po wspólnej modlitwie Orkiestra Zakładowej Huty Miedzi „Głogów” poprowadziła barwny korowód, któremu przewodzili Starostowie, władze gminne, zaproszeni goście, gminne zespoły folklorystyczne Grochowiczanki, Wrzos i Skidniowianie oraz mieszkańcy. Po przejściu na boisko Starostowie dożynek Beata Szkudlarek oraz Mirosław Ciunajcius wraz z Wójtem Gminy Kotla Łukaszem Horbatowskim, Przewodniczącą Rady Gminy Haliną Przybylską i Panią sołtys Skidniowa Sylwią Cicharską podzielili się chlebem ze wszystkimi uczestnikami wydarzenia.

Po tradycyjnym dzieleniu chlebem przyszedł czas na ośpiewanie wieńców. Zespoły Folklorystyczne zaprezentowały  swoje programy artystyczne w których mogły  tradycyjnie wyśpiewać w przyśpiewkach co ich boli, a z czego są zadowoleni – mogli zganić i pochwalić włodarzy, firmy, instytucje, co jest traktowane z „przymrużeniem oka”. Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 40-lecia Zespołu „Skidniowianie”, zespół otrzymał symboliczny czek na kwotę 2500 zł. Podczas dożynek odbył się konkurs na Najpiękniejszy Gminny Wieniec Dożynkowy. Sołectwo z Moszowic zostało nagrodzone czekiem o wartości 1300 zł  za pierwsze miejsce w konkursie,  sołectwo Chociemyśl 1000 zł za drugie miejsce oraz sołectwo Sobczyce 700 zł za trzecie miejsce. Pozostałe sołectwa otrzymały nagrodę za udział w konkursie w postaci czeku na kwotę 350 zł za pracę włożoną w przygotowanie wieńców dożynkowych. W skład Jury wchodzili: p. Czesława Kozłowska, p. Nina Grabowska, p. Joanna Pauter  i p. Rafael Rokaszewicz.

Tradycyjnie na najmłodszych mieszkańców czekały bezpłatne dmuchańce oraz stoisko z zabawkami. W namiocie promocyjnym Gminy Kotla częstowano domowym ciastem, a także chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem, które dla uczestników wydarzenia przygotowali Gospodarze Dożynek mieszkańcy sołectwa Skidniów. Ponadto w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Kraina Lasów i Jezior-Lokalna Grupa Działania z siedzibą w Siedlisku, odbyła się degustacja produktów lokalnych wytwórców z obszaru działania Stowarzyszenia. Można było skosztować pysznych wędlin od: Pana Roberta Jaworskiego z Moszowic, Swojskie Wyroby Mięsne Emilia Bilska z Sobczyc oraz „Zagroda Michalscy”
z Krzepielowa i serów z Gospodarstwa Agroturystycznego Qzko Kamila i Marcin Wojnowscy z Siedliska.

Lokalna Grupa Działania wystawiła również swoje stoisko promocyjne, a w nim każdy zainteresowany mógł nabyć nieodpłatnie albumy i materiały informacyjne o działalności stowarzyszenia jak również gadżety promocyjne. W tym wyjątkowym dniu Gmina Kotla gościła delegację z partnerskiej gminy Kytajchorod na czele z Wójtem Gminy Jurijem Bezrodnyj.  Uczestnikami delegacji byli również Pan Denys Shevchuk Doradca ds. zagranicznych Powiatu Kamieńca Podolskiego i Zespół Ludowy „Malwy”, który zaprezentował swoje umiejętności na scenie.

Wieczorem przyszedł czas na gwiazdę wieczoru – zespół CLASSIC, który przyciągnął do siebie tłumy mieszkańców nie tylko z gminy Kotla, ale również okolic. Po koncercie odbyła się tradycyjna zabawa dożynkowa z DJ Damianem  Marciszak.

Ogromne podziękowania należą się przede wszystkim mieszkańcom sołectwa Skidniów za  zaangażowanie w organizację dożynek, a w szczególności pani sołtys Sylwii Cicharskiej wraz z mężem, starościnie pani Beacie Szkudlarek wraz z mężem i staroście panu  Mirosławowi Ciunajcius wraz z małżonką, Państwu Monice i Rafałowi Fabisiak, Sabinie Rybak oraz Marzenie Pazdej. Dziękujemy zespołom folklorystycznym Grochowiczanki, Wrzos i Skidniowianie, a także Zespołowi Ludowemu „Malwy” z Ukrainy, Orkiestrze Zakładowej Huty Miedzi Głogów, reprezentantom sołectw Gminy Kotla, strażakom OSP Grochowice, panu Krzysztofowi Dziechciarz właścicielowi firmy TWIST, Księdzu kanonikowi Andrzejowi Skoczylasowi oraz mieszkańcom zaangażowanym w oprawę mszy świętej. Ponadto dziękujemy państwu Elżbiecie i Robertowi Jaworskim z Moszowic, pani Emilii Bilskiej z Sobczyc i panu Jarosławowi Michalskiemu „Zagroda Michalscy” z Krzepielowa za przekazanie wędlin i wyrobów mięsnych. Podziękowania dla wszystkich sponsorów i darczyńców, a byli nimi:

– BayWa r.e  firma realizująca projekty w obszarze energii słonecznej i wiatrowej,

– Lion Energy Group II Lightsource bp,

– Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna,

– GPK Głogów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content