ul. Głogowska 90, 67-240 Kotla
+48 76 83 18 388
dyrektor@gokiskotla.pl

Biblioteki

Dotacja na zakup nowości wydawniczych do bibliotek❗❗
Biblioteka GOKiS w Kotli otrzymała dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych i usługi zdalnego dostępu do książek ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W ramach dotacji w wysokości 1615,00 zł i wkładu własnego GOKiS w wysokości 3000,00 zł w roku 2021 zakupiliśmy 177 nowości, które już są dostępne dla naszych czytelników.
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach zadania dla bibliotek publicznych na zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0.
ZAPRASZAMY DO NASZEJ BIBLIOTEKI PO ŚWIEŻUTKIE NOWOŚCI❗📖

Biblioteki

Archiwum biblioteki

Konkurs plastyczno – literacki

Biblioteka Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli zaprasza uczniów szkół podstawowych i gimnazjum do udziału w konkursie plastyczno – literackim zorganizowanym z okazji XIV Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „A to historia! Dolnośląskie spotkania z książką na walizkach” (projekt „Z książką na walizkach 2017”).

Tematyka konkursu „A to historia!” – opowieść nawiązująca do historycznych zdarzeń z dziejów rodziny, miejscowości bądź regionu.
Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się do biblioteki GOKiS w Kotli lub bibliotek szkolnych SP w Kotli i Gimnazjum Gminnego w Kotli. Prace – komiks lub historyjkę obrazkową – należy składać w terminie do 22 maja 2017 r.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządów Województwa Dolnośląskiego, Gminy Wołów i Powiatu Wołowskiego.

W załączeniu regulamin konkursu.

 

***************************************************************************************************************

Dotacja na zakup nowości wydawniczych do bibliotek
W ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek, biblioteka publiczna przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kotli otrzymała dofinansowanie w kwocie 5 000 zł. Celem Priorytetu jest wzmocnienie bibliotek poprzez stały dopływ nowych publikacji, możliwość systematycznego aktualizowania zasobów, a w konsekwencji zwiększenie atrakcyjności oferty czytelniczej dla użytkowników oraz wzbogacenie i odnowienie księgozbiorów polskich bibliotek publicznych.

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020.

baner-zakup-nowosci

*************************************************************************************************************

Przedszkolaki w bibliotece

W piątek, 8 kwietnia 2016 r., grupa Kubusie Puchatki z Przedszkola Publicznego w Kotli odwiedziła bibliotekę publiczną przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kotli. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowieści o tym, jakie usługi oferuje nasza biblioteka, zapoznały się z ogólnymi zasadami obowiązującymi w bibliotece i ciekawymi pozycjami przeznaczonymi dla najmłodszych. Największe emocje wzbudziły bogato ilustrowane książeczki. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu zajęć pod hasłem „Spotkanie z bajką”.

 przedszkolaki w bibliotece 2
przedszkolaki w bibliotece 3
przedszkolaki w bibliotece 6
***************************************************************************************

Biblioteka Publiczna w Kotli zaprasza!

W ramach dorocznej, ogólnoeuropejskiej kampanii Tydzień z Internetem w środę 16 marca Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli zorganizował spotkanie dla seniorów. Spotkanie pod hasłem „Bezpieczny e-konsument” odbyło się w bibliotece, a jego motywem przewodnim było świadome korzystanie z Internetu i bezpieczne zakupy w sieci. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jakie prawa przysługują kupującym w Internecie czy jak bezpiecznie płacić za zakupy w sieci. Kluczowym elementem spotkania „Bezpieczny e-konsument” był quiz składający się z 10 pytań dotyczących praktycznych zagadnień związanych z zakupami w Internecie. Np. jakie działania związane z obsługą e-konta w banku powinny wzbudzić czujność? Co zrobić, jeśli kupione przez Internet buty okazują się za duże? O czym należy pamiętać logując się do poczty e-mail z publicznego komputera, np. w bibliotece?
Tydzień z Internetem to kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów. W Polsce, w ciągu pięciu edycji, w kampanii wzięło udział już 1 200 instytucji i ponad 48 000 osób.
Spotkanie poprowadziła pani Jolanta Pasek.
Patronem honorowym Tygodnia z Internetem 2016 jest Ministerstwo Cyfryzacji.

GOW_2013_logo_FINAL_300dpi

Obraz 008

Obraz 005

Obraz 004

Obraz 001

*********************************************

DKK pażdziernik 2015

*********************************************************************************

„Z książką na walizkach – zajęcia w bibliotece”

Jak co roku, biblioteka w Kotli zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia wakacyjne. Młodym czytelnikom proponujemy niezwykłe i różnorodne zajęcia i zabawy. Oferta podczas tegorocznych wakacji jest bardzo różnorodna. Spotkania pozwolą nie tylko miło i ciekawie spędzić czas, ale również pobudzić wyobraźnię i fantazję dzieci. Udział w zajęciach jest bezpłatny.
2 3 4 5 6 7 8 1

 

Finał XII Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Z książką na walizkach”

W dniu 12 czerwca Bibliotekę Publiczną przy GOKiS w Kotli odwiedziła ilustratorka książek dla dzieci Joanna Zagner – Kołat. Poprowadziła warsztaty ilustracji książkowej, w których uczestniczyli młodzi czytelnicy ze Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Kotli. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Na tropie tajemnic, czyli z książką na walizkach po Dolnym Śląsku”.

Imprezie towarzyszyła wystawa prac biorących udział w konkursie plastyczno-literackim „A to historia!”. Na konkurs zgłoszono 38 prac. Najciekawsze wzięły udział w finale konkursu, który odbył się 13 czerwca 2015 roku w Polkowicach. Do nagrody głównej nominowani zostali:

z Gimnazjum Gminnego w Kotli – Sandra Szałatkiewicz, Natalia Stępień i Miłosz Przybylski

a ze Szkoły Podstawowej w Kotli – Weronika Sołonynka oraz Wiktor Stodoła.

Projekt „Na tropie tajemnic, czyli z książką na walizkach po Dolnym Śląsku” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego i Gminy Polkowice.

[wppa type=”cover” album=”129″]Any comment[/wppa]

 

****************************************************************************************

Warsztaty ilustracji książkowej

W ramach projektu „Na tropie tajemnic, czyli z książką na walizkach po Dolnym Śląsku” do Biblioteki Publicznej przy GOKiS w Kotli na spotkanie z młodymi czytelnikami przyjedzie Joanna Zagner – Kołat. Ilustratorka poprowadzi warsztaty ilustracji książkowej, które odbędą się 12 czerwca (po spotkaniu kiermasz książek autora w promocyjnych cenach).

Joanna Zagner-Kołat studiowała grafikę i malarstwo na łódzkiej ASP. Od 1991 r. zajmuje się głównie ilustrowaniem książek dla dzieci, współpracując z wieloma wydawnictwami. Jest również autorką ilustracji do czasopism dziecięcych. Przeprowadziła kilkadziesiąt warsztatów plastycznych dla dzieci w całej Polsce, a jej prace brały udział w licznych wystawach.

W dniach 11-12 czerwca w bibliotece będzie można obejrzeć wystawę prac biorących udział w konkursie plastyczno-literackim „A to historia!” organizowanym w ramach projektu. Na konkurs zgłoszono 38 prac uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Gminnego w Kotli. Najciekawsze prace wezmą udział w finale konkursu. Wręczenie nagród laureatom odbędzie się 13 czerwca 2015 roku w Polkowicach podczas finału XII Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Z książką na walizkach”.

Projekt „Na tropie tajemnic, czyli z książką na walizkach po Dolnym Śląsku” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego i Gminy Polkowice.

knw

Programy, w których biblioteka bierze udział:

FundacjaOrange_L1_RGB

logo 1

logo Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

logo PRB

 

plakat-A3

fundacja orange dla bibliotek

DZIADEK DO ORZECHÓW

W poniedziałek, 8 grudnia w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu
w Kotli odbył się spektakl dla najmłodszych w wykonaniu Teatru Duet z Krakowa. Dzieci
z klas I-II SP im. K. Makuszyńskiego oraz z Przedszkola Publicznego w Kotli obejrzały piękną opowieść o „Dziadku do orzechów”. „Dziadek do orzechów” to interpretacja powieści dla dzieci autorstwa E.T.A. Hoffmanna. Interaktywna bajka z elementami edukacyjnymi opowiadająca o przygodach małej Klary w świecie, w którym zabawki ożywają, a księciem ich królestwa zostaje tytułowy Dziadek do Orzechów.
Wydarzenie zostało sfinansowane przez Miejska Bibliotekę Publiczną w Głogowie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków przeznaczonych na realizację zadań biblioteki powiatowej dla bibliotek publicznych Powiatu Głogowskiego.

[wppa type=”cover” album=”131″]Any comment[/wppa]

 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PAWŁEM WAKUŁĄ

„Czytam bo lubię, czyli mądre wychowanie przez czytanie” to zadanie realizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Głogowie w 2014 r. Obejmuje ono cykl działań adresowanych do dzieci i młodzieży w powiecie głogowskim. W ramach tego zadania Biblioteka Publiczna przy GOKiS w Kotli zorganizowała kolejne spotkanie autorskie dla najmłodszych czytelników.
Tym razem gościliśmy Pawła Wakułę, absolwenta malarstwa i pedagogiki artystycznej, od lat związanego z tygodnikiem „Angora” i popularnym dodatkiem dla dzieci „Angorka”. W 2007 roku jego zbiór opowiadań „Co w trawie piszczy” został wyróżniony w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, a w 2011 „Kajtek i Yetik” otrzymał nominację do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Spotkanie odbyło się 6 października. Zadanie dofinansowane było ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa” oraz ze środków przeznaczonych na realizację zadań biblioteki powiatowej dla Powiatu Głogowskiego.

[wppa type=”cover” album=”132″]Any comment[/wppa]

 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z RENATĄ PIĄTKOWSKĄ

24 września w Bibliotece Publicznej przy GOKiS w Kotli miało miejsce wyjątkowe spotkanie z autorką książek dla dzieci Renatą Piątkowską. Pisarka przypomniała młodym czytelnikom jak ważne jest czytanie. Opowiedziała o swoich książkach i ulubionych bohaterach – zwierzętach.

[wppa type=”cover” album=”133″]Any comment[/wppa]

 

PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE 

W dniu 23 maja Bibliotekę Publiczną przy GOKiS odwiedziła grupa dzieci z Przedszkola Publicznego w Kotli. W minionym tygodniu w przedszkolu trwał „Tydzień bajek i baśni”, w ramach którego zaproszeni goście czytali bajki starszakom.
Podsumowaniem była wizyta w bibliotece, gdzie przedszkolaki dowiedziały się jak zostać czytelnikiem, zapoznały się z ofertą dla najmłodszych, ale także podzieliły się swoją wiedzą o tym, jak dbać o książki i jaką rolę pełnią one w życiu małego człowieka. Wizyta nawiązuje do niedawno zakończonego Tygodnia Bibliotek i wpisuje się w kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”. Kampania społeczna Fundacji „ABCXXI- CPcd” rozpoczęła się 1 czerwca 2001 roku. Piękny plakat „z motylem” autorstwa Rafała Olbińskiego jest powszechnie rozpoznawany, podobnie jak hasło „Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!”. Nikogo nie trzeba  przekonywać, że czytanie dzieciom jest najlepszą inwestycją w ich przyszłość, a dzięki działaniom Fundacji coraz więcej rodziców zaczyna traktować wychowanie dzieci jako swoje najważniejsze życiowe zadanie.

[wppa type=”cover” album=”134″]Any comment[/wppa]

 

DZIEŃ BIBLOTEKARZA

Rozpoczął się Tydzień Bibliotek, który będzie trwał  do 15 maja. Hasłem tegorocznego Tygodnia jest „Czytanie łączy pokolenia”. Hasło nawiązuje do tegorocznego  Jubileuszu „650 lat w służbie książki” a także do „Narodowego Programu  Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020” ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego celem jest rozwój i promocja czytelnictwa, poprawienie społecznego wizerunku książki oraz zwiększenie funduszy na zakup nowości do bibliotek.

[wppa type=”cover” album=”135″]Any comment[/wppa]

 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z ELIZĄ PIOTROWSKĄ

We wtorek 13 maja gościem Biblioteki Publicznej przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kotli była Eliza Piotrowska –  autorka i ilustratorka książek dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas pierwszych z SP w Kotli i Szkoły Filialnej w Chociemyśli. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowieści o ulubionych książkach autorki i obyczajach panujących w innych krajach, a na zakończenie podziękowały brawami wręczyły piękne bukiety kwiatów, które sprawiły pani Elizie szczególną radość. Miłą pamiątką dla uczestników były dedykacje i autografy złożone na specjalnie przygotowanych kartkach.Spotkanie autorskie zostało sfinansowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Głogowie.

[wppa type=”cover” album=”136″]Any comment[/wppa]

 

KONKURS CZYTELNICZY

W dniu 23 kwietnia 2014 r. w Bibliotece Publicznej w Kotli (GOKiS) odbył się finał  Gminnego Konkursu Czytelniczego pt. „Czy znasz baśnie Europy?”. Konkurs skierowany był do uczniów klas III.
Wszyscy uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem i dobrą znajomością baśni Europy, co udowodnili rozwiązując trudne  ale przygotowane w formie zabawy zadania, takie jak: krzyżówka, pytania, rebusy, rozsypanka literowa czy okienka z ilustracjami. Jury oceniło zadania i po podsumowaniu wszystkich konkurencji ogłosiło wyniki.

I miejsce zdobyła drużyna klasy III a

II miejsce – drużyna klasy III c

III miejsce – drużyna  klasy III b.

Nagrody i upominki ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, Szkołę Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego w Kotli i Starostwo Powiatowe w Głogowie wręczyli: Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski, Pani Marianna Stachurska – przewodnicząca jury oraz Dyrektor GOKiS Pani Iwona Adamczak.
Dziękujemy wszystkim którzy byli zaangażowani w przygotowanie konkursu.

[wppa type=”cover” album=”138″]Any comment[/wppa]

 

WARSZTATY WIELKANOCNE

Dnia 10 kwietnia odbyły się kolejne już warsztaty wielkanocne. Tym razem Biblioteka Publiczna przy GOKiS w Kotli zorganizowała zajęcia dla dzieci z SP im. K. Makuszyńskiego w Kotli.  Pod kierunkiem pani Katarzyny Stec z Ośrodka Doradztwa Rolniczego  uczestniczki poznały technikę robienia kwiatów z krepiny. Powstały m.in. przebiśniegi, kalie i krokusy. Wykonane podczas warsztatów kwiaty dzieci wykorzystały do ozdobienia własnych palm wielkanocnych.

[wppa type=”cover” album=”139″]Any comment[/wppa]

 

MASKI KARNAWAŁOWE

Biblioteka Publiczna przy GOKiS w Kotli zorganizowała warsztaty przygotowywania masek karnawałowych. Zajęcia skierowane były  do uczniów Gimnazjum Gminnego w Kotli. Uczestnicy mogli nauczyć się samodzielnego wykonania tego ozdobnego elementu stroju wykorzystując do tego różne kolorowe ozdoby. Pod okiem Katarzyny Stec  z Powiatowego Zespołu Doradców w Głogowie powstały maski karnawałowe według własnych pomysłów i upodobań – zdobione brokatem, piórami i cekinami.

[wppa type=”cover” album=”140″]Any comment[/wppa]

Skip to content