ul. Głogowska 90, 67-240 Kotla
+48 76 83 18 388
dyrektor@gokiskotla.pl

Zespół Folklorystyczny GROCHOWICZANKI

Zespół Folklorystyczny GROCHOWICZANKI

Historia zespołu 

Zespół powstał w 1986 roku, kiedy to Grochowice wygrały konkurs „Czyste i zdrowe mleko”. Kierownikiem zespołu jest pani Stanisława Jasinowska. W zespole występuje trzynaście osób, w tym kapela składa się z dwóch osób: akordeonisty i perkusisty.

Osiągnięcia zespołu:

  • występy na przeglądach zespołów folklorystycznych w Legnicy, w Pniewach k .Warszawy, gdzie   zdobywał liczne wyróżnienia i nagrody
  • wyróżnienia w przeglądzie piosenki kresowej „Wielkie Bałakanie” w Węglińcu w latach 1999,  2002,2003
  • udział w Pielgrzymce w maju 1998-2001 i zdobycie tam wyróżnienia w Ogólnopolskiej Biesiadzie Zespołów Kresowych
  • zajęcie III miejsca za regionalną potrawę zabużańską w Konkursie Wypieku Chleba i Potrawy regionalnej w latach 1999-2000 oraz I miejsce za wypiek cukierniczy (tort „Książka”)
  • wyjazdy zagraniczne: Lwów, Litwa

„Grochowiczanki” swoimi występami uświetniają wiele wydarzeń i uroczystości na terenie gminy oraz powiatu.
W 2012 roku zespół otrzymał jubileuszową nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

*********************************************************************

Tegoroczne dożynki gminne odbyły się w sobotę 24 sierpnia na terenie sportowo-rekreacyjnym w Kotli, a gospodarzami uroczystości było sołectwo Chociemyśl.

Dzień rozpoczął się Zawodami Sportowo-Pożarniczymi o puchar Wójta Gminy Kotla Łukasza Horbatowskiego. W rywalizacji udział wzięły drużyny Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z terenu gminy Kotla. Pierwsze miejsce wywalczyła OSP Kotla, drugie miejsce zajęła OSP z Grochowic, trzecia na podium była OSP Chociemyśl. MDP otrzymały medale oraz upominki. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od przejścia  barwnego korowodu, w którym szli zaproszeni goście, reprezentacje sołectw z chlebami dożynkowymi, którym towarzyszyła Zakładowa Orkiestra Huty Miedzi Głogów i nasze zespoły folklorystyczne.
Polową Mszę Świętą celebrował ksiądz kanonik Andrzej Skoczylas, a o oprawę muzyczną zadbały zespoły folklorystyczne i orkiestra. Po dziękczynnym nabożeństwie wystąpiła Orkiestra Zakładowa Huty Miedzi Głogów.

Najważniejszym momentem uroczystości dożynkowej było tradycyjne przekazanie chleba upieczonego z pierwszych tegorocznych zbiorów przez starostów dożynek Panią Agnieszkę Krupę i Pana Wiesława Lektarskiego na ręce Wójta Gminy Kotla Łukasza Horbatowskego i Przewodniczącej Rady Gminy Pani Haliny Przybylskiej. Podzielonym chlebem Wójt, Przewodnicząca, starostowie dożynek oraz sołtys sołectwa Chociemyśl częstowali uczestników i gości dożynek.

 –„Dzisiejsza uroczystość to doskonała okazja, by w imieniu wszystkich podziękować Wam, Drodzy Rolnicy za cierpliwość, za trud i troskę, za kultywowanie tradycji i za jakże godną postawę, mimo wielu problemów, jakie niesie ze sobą praca na roli”- mówił Wójt Łukasz Horbatowski. – „Słowa podziękowania kieruję także do delegacji sołeckich za piękne, jak co roku wieńce dożynkowe, kosze i pachnące chleb –symbol Waszej gospodarności i pracowitości”- dodał wójt.

Zespoły folklorystyczne „Grochowiczanki”, „Skidniowianie” oraz „Wrzos” ośpiewywały wieńce dożynkowe, a także uświetniły uroczystość swoimi występami na scenie.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, w tym Posłowie na Sejm RP Pani Ewa Drozd oraz Pan Wojciech Zubowski, Starosta  Głogowski Pan Jarosław Dudkowiak, Wicestarosta Głogowski Pan Jeremi Hołownia, Członek Zarządu Powiatu Głogowskiego Pan Bartosz Ławrowski, Prezydent Miasta Pan Rafael Rokaszewicz, Wiceprzewodniczący Rady Miasta w Głogowie Pan Sławomir Majewski, Wójt Gminy Jerzmanowa Pan Lesław Golba, Sekretarz Gminy Kotla Pani Ewa Konarska-Jóźwiak, Skarbnik Gminy Kotla Pan Krzysztof Słomianny, Dyrektor Zarządu Zlewni w Zielonej Górze Pan  Jan Wardecki, Honorowi Obywatele Gminy Kotla Pani Czesława Kozłowska i Pan Jan Baraniecki oraz Zasłużeni dla Gminy Kotla Pani Nina Grabowska i Pani Marianna Stachurska.

Dożynki to nie tylko tradycyjna część oficjalna, ale i wiele atrakcji i zabawy dla uczestników. Na najmłodszych czekały  bezpłatne  dmuchane atrakcje, bumper football oraz  paintball laserowy.  Nie zabrakło również stoisk z zabawkami oraz stoisk gastronomicznych. Na stoisku gminnym częstowano uczestników dożynek ciastem oraz chlebem ze smalcem, przygotowanym przez mieszkańców sołectwa Chociemyśl. Wędliny ufundowali Państwo Elżbieta i Robert  Jaworscy z Moszowic. Można było również zobaczyć rękodzieła m.in. Anny Gniewosz, Krystyny Filipowicz i Marii Chorąży.

Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespół disco polo VEEGAS, który pod scenę przyciągnął tłumy. Na zakończenie dożynek odbyła się zabawa taneczna z zespołem „Koneser”, która trwała do późnej nocy.

Bardzo serdecznie dziękujemy Starostom Dożynek, mieszkańcom Chociemyśli, mieszkańcom sołectw z terenu naszej gminy i gościom za udział w dożynkach, a także pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli, Urzędu Gminy, firmie SUEZ i wszystkim mieszkańcom, którzy zaangażowali się w przygotowanie dożynek.

Wsparcia finansowego na organizację dożynek udzielił Bank Spółdzielczy we Wschowie za co serdecznie dziękujemy.

  

***************************************************************************

Podtrzymują folklor i tradycje ludowe

Zespół Folklorystyczny „Grochowiczanki” w ubiegłą sobotę (08.06) prezentował się podczas XXVI edycji Przeglądu Zespołów Ludowych i Folklorystycznych w Jaczowie.

W przeglądzie wzięło udział szesnaście formacji, które prezentowały swoją twórczość.

„Grochowiczanki” swoimi występami uświetniają wiele wydarzeń i uroczystości na terenie gminy oraz powiatu.

Dziękujemy za godne reprezentowanie oraz promocję naszej Gminy.

Fot. Piotr Gajek

  

*****************************************************************

Wielkanocne warsztaty w: Galeria Glogovia.

Dnia 13.04.2019 r. w Galerii Glogovia odbyły się Prezentacje Tradycji Wielkanocnych Powiatu Głogowskiego.Gminę Kotla reprezentowały 3 stoiska z pysznymi potrawami wielkanocnymi oraz pięknymi ozdobami. Stoiska mały sołectwa: Sobczyce, Krzekotówek, Chociemyśl i Zespół Folklorystyczny „Grochowiczanki”.

Podczas prezentacji wystąpiły zespoły folklorystyczne „Grochowiczanki”, „Skidniowianie” i „Wrzos”.

 

*************************************************************

Kolacja w remizie po raz trzynasty

We wtorek, 5 marca 2019 r. po raz trzynasty w sali wiejskiej w Grochowicach odbyło się spotkanie pn. „Kolacja w remizie”. Jak co roku gośćmi Zespołu Folklorystycznego „Grochowiczanki” i sołectwa Grochowice byli uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Interdyscyplinarnej „Język. Religia. Tożsamość”, organizowanej przez PWSZ w Gorzowie Wielkopolskim, która odbywa się w Domu Uzdrowienia Chorych w Głogowie.
Tradycyjnie uroczystość uświetnił występ Zespołu Folklorystycznego „Grochowiczanki”, który otrzymał gromkie brawa od gości. W spotkaniu uczestniczył Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu Iwona Adamczak, Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kotli Dorota Młodecka, a także Starosta Głogowski Jarosław Dudkowiak i Członek Zarządu Powiatu Bartosz Ławrowski.

 

W organizację spotkania zaangażowani byli Zespół Folklorystyczny „Grochowiczanki” Ochotnicza Straż Pożarna w Grochowicach, sołectwo Grochowice i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli za co pięknie dziękujemy.

*******************************************************

Dożynki 2018

Rolnicy z terenu gminy Kotla obchodzili w minioną sobotę (1 września b.r.) święto plonów. W tym roku gospodarzem dożynek było sołectwo Kotla. Zgodnie z tradycją uroczystość rozpoczęła się od przejścia korowodu, w którym reprezentacje sołectw niosły tradycyjne wieńce i chleby wypieczone z tegorocznych zbóż. W korowodzie szli gospodarze gminy, rolnicy, zespoły folklorystyczne, mieszkańcy i zaproszeni goście.
Przyniesione wieńce i chleby złożone zostały pod ołtarzem, przy którym ks. Kanonik Andrzej Skoczylas odprawił dziękczynną Mszę Świętą. Po mszy Starostowie dożynek Pani Marzena Ocytko z Chociemyśli i Grzegorz Gniewosz z Kotli przekazali gospodarzom gminy kwiaty i chleb, którym po podzieleniu Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski, Przewodnicząca Rady Halina Przybylska wspólnie ze starostami dożynek i sołtysem Kotli Panią Ewą Kłonicą częstowali wszystkich uczestników dożynek.
Zgodnie z tradycją po ceremoniale dzielenia chleba sołectwa ośpiewywały swoje wieńce. W tym roku wieńce przygotowało osiem sołectw. Wszystkie sołectwa za swój trud zostały nagrodzone upominkami.
Nagrodę, w postaci czeku na kwotę 1500 zł, z rąk Wójta Łukasza Horbatowskiego, Przewodniczącej Rady Haliny Przybylskiej i Dyrektora GOKiS Iwony Adamczak odebrał tego dnia zespół folklorystyczny „Skidniowianie”, obchodzący w tym roku jubileusz 35-lecie swojej działalności. Na scenie wystąpiły też zespoły „Wrzos” i „Grochowiczanki”. Na stoisku promocyjnym Gminy Kotla, przygotowanym przez pracowników Urzędu Gminy, prezentowano lokalne rękodzieło, serwety i wyszywane obrazy. Ponadto mieszkańcy sołectwa Kotla przygotowali poczęstunek dla zaproszonych gości, a uczestników dożynek witali domowym ciastem, chlebem ze smalcem i ogórkiem. Dla dzieci czekały bezpłatne skoki na bungee. Dużą atrakcją tegorocznych dożynek był koncert gwiazdy disco polo zespołu „After Party”. Ostatnim punktem programu była zabawa taneczna z zespołem „Contrast”.
Bardzo serdecznie dziękujemy Starostom Dożynek, mieszkańcom Kotli, mieszkańcom sołectw z terenu naszej gminy i gościom za udział w dożynkach, a także pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli, Urzędu Gminy, strażakom z OSP Chociemyśl i Grochowice i wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie dożynek i dożynkowej mszy. Dziękujemy także naszym sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu Wschowa oddział w Kotli,  GPK SUEZ oraz Nadleśnictwu Sława Śląska. Dzięki zaangażowaniu nas wszystkich, mimo przeciwności pogodowych, mogliśmy przeżyć tak wspaniałą uroczystość.
Mieszkanki Chociemyśli promowały lokalny produkt czyli „kapuśniaczki”. Odbyło się to w ramach współpracy KGW w Chociemyśli z Fundacją „Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – Counterpart Fund” z siedzibą w Warszawie w związku z realizacją operacji „Lokalnie, regionalnie i tradycyjnie – wiem co zjem” w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Plan operacyjny na lata 2018-2019.
 
http://wacek.pivo.kotla.pl/component/content/article/1-aktualnopci/3893-doynki-2018-za-nami
 
******************************************************************************************

W cieniu Kolegiaty

15 sierpnia br. jak co roku Gmina Kotla wzięła udział w imprezie  „W cieniu kolegiaty”. Była to już XII edycja wydarzenia organizowanego przez Powiat Głogowski, Parafię pw. Wniebowzięcia NMP w Głogowie oraz 4 Batalion Inżynierii. Podczas wydarzenia miłym akcentem było odznaczenie Pani Iwony Adamczak Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli Odznaką Honorową „Złoty Herb Powiatu Głogowskiego” za krzewienie kultury, współpracę z Powiatem Głogowskim i promowanie Ziemi Głogowskiej.

Na scenie zaprezentowały się nasze zespoły folklorystyczne „Wrzos” z Chociemyśli, „Grochowiczanki” oraz „Skidniowianie”, którzy z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 35-lecia swojej działalności, uhonorowani zostali nagrodą w wysokości 800 złotych.

Po drugiej stronie sceny Gminę Kotla i jednocześnie swoją parafię, pięknie reprezentowało Sołectwo Krzekotówek i Sobczyce. Na przygotowanym stoisku promocyjnym prezentowane było rękodzieło przygotowane przez mieszkanki Sobczyc Panią Krystynę Filipowicz, Panią Marię Chorąży i Panią Marię Długosz. Ponadto na stoisku mieszkanki Krzekotówka i Sobczyc częstowały gości słodkimi wypiekami i smażonymi pierogami ruskimi i z mięsem. Wszystkie datki, którymi za poczęstunek odwdzięczali się goście, zostały przekazane na rzecz odbudowy Kolegiaty.

Za promocję Gminy Kotla oba sołectwa nagrodził upominkami Wójt Gminy Kotla. W przygotowaniu stoiska mieszkańców i zespoły wsparł Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli i Gmina Kotla. Serdecznie dziękujemy naszym mieszkańcom zaangażowanym w przygotowanie stoiska, przygotowanie pierogów, wypieków, za obsługę stoiska w trakcie imprezy, a naszym zespołom za pełne wdzięku występy.

 
 
*************************************************************************************************************

Na ludową nutę

 
W sobotę (7.07.2018) w Kotli odbyło się wyjątkowe spotkanie z muzyką folklorystyczną. W ramach XXII Przeglądu Kultury Polskiej KRESY 2018 na naszej scenie wystąpił zespół z Ukrainy „Lwowska fala”, Jerzy Garniewicz oraz osiem zespołów folklorystycznych z terenu trzech powiatów. Dzień z piosenką rozpoczął się występem Jerzego Garniewicza, polskiego kabareciarza oraz wielkiego przyjaciela Wilna i Wileńszczyzny. Przez 10 lat prowadził „Spotkania z piosenką” w Pałacu Kultury. Później występował w kabarecie Tey. Pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku włączył się w działalność kresową.
Zaraz po nim na scenie pojawił się zespół „Lwowska fala” – kapela-kabaret, która powstała w 1999 r. Założycielem, kierownikiem i solistą jest Edward Sosulski. Kapela jest stałym uczestnikiem akademii 3 Maja oraz 11 Listopada organizowanych przez Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. Trzykrotnie była uczestnikiem Festiwali Kultury Polskiej we Lwowie oraz Kresowej w Mrągowie. Koncertuje w kraju i zagranicą. Na życzenie rodaków z Polski muzycy umilają pobyt we Lwowie w jednej z kawiarenek lub restauracji. Po koncertach gości w ramach KRESY 2018 odbył się Przegląd Zespołów Folklorystycznych reprezentujących trzy powiaty. Na cenie swoje piosenki prezentowały zespoły: „BRZEGOWIACY” z Gminy Żukowice, ,,GROCHOWICZANKI” z Gminy Kotla, ,,WRZOS” z Gminy Kotla, ,,CHABRY” z Gminy Siedlisko, „PRZEDMOŚCIANKI” z Gminy Głogów,  ,,POLNE KWIATY” z Gminy Gaworzyce, ,,SERBOWIACY” – Gminy Głogów oraz ,,CHABER” z Gminy Żukowice. Wszyscy uczestnicy przeglądu odebrali z rąk Przewodniczącej Rady Gminy Pani Haliny Przybylskiej oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli Pani Iwony Adamczak dyplom i okolicznościową statuetkę. Słodkie wypieki dla uczestników spotkania przygotowały panie z sołectwa Kotla za co dziękujemy Pani sołtys Ewie Kłonicy. Organizatorami Biesiady Muzycznej w Kotli był GOKiS Kotla, Gmina Kotla i Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie.
 
 
http://www.kotla.pl/galeria/gallery/304
 
****************************************************************************************************************

Wyróżnienie TVP 3 Gorzów Wielkopolski dla „Grochowiczanek”

Funkcjonujący na terenie naszej Gminy Zespół Folklorystyczny „Grochowiczanki” otrzymał wyróżnienie w plebiscycie „Złota Piłka Ekstraklasy Kulturalnej” organizowanym przez TVP 3 Gorzów Wielkopolski. Podczas uroczystej gali odbywającej się w stolicy województwa lubuskiego panie reprezentujące zespół otrzymały specjalny dyplom z rąk władz gorzowskiego oddziału telewizji publicznej.
Dziś o godzinie 19.00 na antenie TVP 3 Gorzów w specjalnym wydaniu programu „Ekstraklasa kulturalna” będzie można obejrzeć sprawozdanie z gali wręczenia nagród i wyróżnień w plebiscycie z udziałem reprezentantek naszej Gminy. Gratulujemy członkom zespołu „Grochowiczanki” i zachęcamy do włączenia telewizorów o godzinie 19.00.
 
[wppa type=”cover” album=”347″]Any comment[/wppa]

****************************************************************************************************************

ZF Grochowiczanki w Gorzowie Wielkopolskim

10 maja Zespół Folklorystyczny „Grochowiczanki” wystąpił w Akademii im. Jakuba z Paradyża w ramach VII FESTIWALU NAUKI I KULTURY EUROPEJSKIEJ. Gratulujemy i dziękujemy organizatorom za zaproszenie.

[wppa type=”cover” album=”344″]Any comment[/wppa]

****************************************************************************************************************

Kolacja w Remizie

We wtorek 10 kwietnia 2018 r. w sali wiejskiej w Grochowicach odbyło się po raz dwunasty spotkanie pn. „Kolacja w remizie”. Corocznie gośćmi Zespołu Folklorystycznego „Grochowiczanki” i sołectwa są uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Interdyscyplinarnej „Język. Religia. Tożsamość” organizowanej przez PWSZ z Gorzowa Wielkopolskiego, a odbywającej się w Domu Uzdrowienia Chorych w Głogowie. Zespół Folklorystyczny „Grochowiczanki” przy współudziale OSP Grochowice, sołectwa i Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli przygotował uroczystą biesiadę. Atmosferę radosnego spotkania przy stole uświetniły występ zespołu „Grochowiczanki”. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie spotkania, a zespołowi za piękny występ.

[wppa type=”cover” album=”343″]Any comment[/wppa]

*************************************************************************************************************

Jubileusz 30-lecia Zespołu Folklorystycznego „Grochowiczanki”

W sobotę 25 listopada Zespól Folklorystyczny „Grochowiczanki”obchodził piękny jubileusz 30-tu lat działalności. W uroczystości wzięli udział m.in. Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski, Przewodnicząca Rady Gminy Halina Przybylska, Sekretarz Gminy Kotla Ewa Konarska-Jóźwiak oraz Dyrektor GOKiS w Kotli Iwona Adamczak i Dyrektor GOPS-u w Kotli Dorota Młodecka.

*************************************************************************************************************

Najładniejszy ogród w Gminie Kotla

W 10 listopada br. w Grochowicach odbyło się podsumowanie konkursu Najładniejszy ogród w gminie Kotla. Przed ogłoszeniem wyników swój występ artystyczny zaprezentował Zespół Folklorystyczny Grochowiczanki. Organizatorem konkursu był Urząd Gminy Kotla. Organizację podsumowania konkursu wsparło sołectwo Grochowice i GOKiS Kotla –
Łukasz Horbatowski Iwona Adamczak

Najładniejszy ogród w Gminie Kotla w 2017 jest w Grochowicach u Pani Anety Kurek. Gratulujemy! W tym roku do konkursu zgłosiło się 116 właścicieli ogrodów. Nagrody wręczyli Wójt gminy Kotla Łukasz Horbatowski Przewodnicząca Rady Gminy Halina Przybylska oraz członkowie komisji konkursowej w składzie:
Pani Anna Gniewosz – Pracownik Urzędu Gminy Kotla, Pani Katarzyna Stec – doradca z Powiatowego Zespołu Doradców w Głogowie oraz Pani Marianna Stachurska – Sołtys Sołectwa Zabiele.

galeria foto:

http://null.kotla.pl/component/content/article/1-aktualnopci/3577-2017-11-13-09-12-06

Odtwarzacz video
00:00
00:00

*************************************************************************************************************

Nagrody pieniężne od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla „Grochowiczanek”

Miło nam poinformować, iż zespół folklorystyczny „Grochowiczanki” otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego specjalną, jubileuszową nagrodę.

Zespół folklorystyczny „Grochowiczanki” świętuje w 2017 roku 30-lecie działalności. Z wnioskiem o przyznanie nagrody wystąpił Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli . Procedura trwała kilka miesięcy, ale warto było czekać. Minister postanowił przyznać zespołowi okolicznościową nagrodę pieniężną, 15 tysięcy złotych z przeznaczeniem na bieżącą działalność. Naszemu zespołowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w promowaniu kultury i tradycji.

****************************************************************************************************************

Wyjątkowe Dożynki 2017

Sołectwo Moszowice było gospodarzem tegorocznego święta plonów w Gminie Kotla, choć ze względu na intensywne opady deszczu, organizatorzy postanowili przenieść uroczystość na teren rekreacyjno-sportowy w Kotli.
Uroczystości dożynkowe rozpoczął barwny korowód, w którym reprezentacje sołectw niosły tradycyjne wieńce i chleby wypieczone z tegorocznych zbóż, po którym ks. proboszcz Andrzej Skoczylas odprawił dziękczynną Mszę Świętą. Po mszy Starostowie dożynek Pani Małgorzata Kurosz z Kotli i Piotr Sołonynka z Moszowic przekazali gospodarzom kwiaty i chleb, którym po podzieleniu Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski i Przewodnicząca Rady Halina Przybylska wspólnie ze starostami dożynek i sołtysem Moszowic Panią Haliną Bobel częstowali wszystkich uczestników dożynek.
Zgodnie z tradycją po ceremoniale dzielenia chleba sołectwa ośpiewywały swoje wieńce. Specjalny program z tej okazji przygotowali także gospodarze dożynek, czyli mieszkańcy Moszowic. W tym roku wieńce przygotowało 9 sołectw. Wszystkie za swój trud zostały nagrodzone.
Nagrody, w postaci czeków na kwotę po 1500 zł, z rąk Wójta Łukasza Horbatowskiego, Przewodniczącej Rady Haliny Przybylskiej i Dyrektora GOKiS Iwony Adamczak odebrały nasze dwa zespoły folklorystyczne „Wrzos”, obchodzący w tym roku 35-lecie pracy oraz „Grochowiczanki” świętujące 30-lecie. Na zakończenie części folklorystycznej na scenie prezentował się zespół „Skidniowianie”.
Na stoisku promocyjnym Gminy Kotla, przygotowanym przez pracowników Urzędu Gminy, prezentowano lokalne rękodzieło, serwety i wyszywane obrazy. Ponadto mieszkańcy sołectwa Moszowice przygotowali obfity poczęstunek dla zaproszonych gości, a uczestników dożynek witali domowym ciastem, chlebem ze smalcem i ogórkiem oraz produkowanymi w Moszowicach swojskimi wędlinami. Dzieci mogły bawić się przez cały czas trwania imprezy na udostępnionych w większości bezpłatnie atrakcyjnych dmuchanych zabawkach.
W taneczny nastrój mieszkańców gminy wprawiła gwiazda tegorocznych dożynek – znany w kraju zespół disco polo „Effect”. Na zakończenie dożynek odbyła się zabawa taneczna z zespołem „Contrast”, którego ze sceny nie chciełi puścić rozbawieni uczestnicy potańcówki.
Bardzo serdecznie dziękujemy Starostom Dożynek, mieszkańcom Moszowic, mieszkańcom sołectw z terenu naszej gminy i gościom za udział w dożynkach, a także pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli, Urzędu Gminy, strażakom z OSP Kotla i wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie dożynek. Dziękujemy takśe naszym sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu Wschowa, oddział w Kotli, oraz GPK SUEZ. Dzięki zaangażowaniu nas wszystkich mogliśmy przeżyć tak wspaniałą uroczystość.
*************************************************************

Nagrodzeni „W cieniu Kolegiaty”

Silna reprezentacja Gminy Kotla 15 sierpnia b.r. wzięła udział w XI edycji „W cieniu kolegiaty”. Powodów do radości mamy kilka. Wójt Gminy Łukasz Horbatowski otrzymał z rąk starosty głogowskiego Odznakę Honorową „Złoty Herb Powiatu Głogowskiego”. Zespół Folklorystyczny „Wrzos” z Chociemyśli z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 35-lecia swojej działalności, uhonorowany został nagrodą w wysokości 1000 złotych, a świętujący swoje 30-lecie Zespół Folklorystyczny „Grochowiczanki” odebrał czek na 800 zł. Miłym akcentem w czasie występu naszego zespołu „Skidniowianie” były życzenia pod adresem jubilatów i wspólne z publicznością odśpiewane „Sto lat”. Po drugiej stronie sceny Gminę Kotla, i jednocześnie swoją parafię, pięknie reprezentowało Sołectwo Krzekotówek i Sobczyce. Na przygotowanym stoisku promocyjnym prezentowane było rękodzieło przygotowane przez Panią Krystynę Filipowicz, a mieszkanki Krzekotówka i Sobczyc częstowały gości słodkimi wypiekami i smażonymi pierogami ruskimi i z mięsem.
Wszystkie datki, którymi za poczęstunek odwdzięczali się goście, zostały przekazane na rzecz odbudowy Kolegiaty.

W przygotowaniu stoiska mieszkańców i zespoły wsparł Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli i Gmina Kotla. Serdecznie dziękujemy naszym mieszkańcom zaangażowanym w przygotowanie stoiska, przygotowanie pierogów, wypieków, transport oraz za obsługę stoiska w trakcie imprezy, a naszym zespołom za pełne wdzięku występy.

 

******************************************************************************************

Koncertowy miesiąc zespołów folklorystycznych z naszej gminy

Zespoły folklorystyczne z naszej gminy mają za sobą koncertowy miesiąc. 10 czerwca br. zespół „Grochowiczanki” i „Skidniowianie” uczestniczyli w 24. Przeglądzie Kapel
i Zespołów Ludowych, który odbył się w Jaczowie. 
Nasze zespoły jak zawsze zebrały od miłośników muzyki folklorystycznej gromkie brawa za swoje występy. Każdy z zespołów otrzymał pamiątkowy dyplom i statuetkę.

9 lipca zaś zespół „Skidniowianie” oraz „Wrzos” ze swoimi występami gościli w Serbach, gdzie odbył się III Przegląd Piosenki Folklorystycznej Iskieriada 2017. W sumie w przeglądzie uczestniczyło 13 zespołów z terenu całego kraju. Tu publiczność również doceniła twórczość zespołów z naszej gminy. W podziękowaniu za występy, każdy zespół otrzymał pamiątkowy dyplom oraz statuetkę. – Kieruję serdeczne podziękowania do wszystkich członków naszych zespołów folklorystycznych za reprezentowanie Gminy Kotla poza jej granicami, dbanie o pamięć kulturową i tradycję – mówi Łukasz Horbatowski, wójt Gminy Kotla.

Zespołami folklorystycznymi „Skidniowianie”, „Wrzos” i „Grochowiczanki” opiekuje się Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli.

[wppa type=”cover” album=”295″]Any comment[/wppa]

**********************************************************

Majówka 2017

Występy artystyczne dzieci i młodzieży, zespołów folklorystycznych „Wrzos”, „Grochowiczanki” i „Skidniowianie”, pokaz iluzjonisty i zabawa taneczna z zespołem Format wypełniły czas uczestnikom „Majówki”, która odbyła się 30 kwietnia na obiektach rekreacyjno-sportowych w Kotli. Dla najmłodszych czekały bezpłatne dmuchane place zabaw, bańki i wielkie maskotki.

Uczestnicy imprezy mieli okazję podziwiać na scenie wokalne popisy zwycięzców 20. Gminnych Amatorskich Prezentacji Artystycznych, a także zespół piosenki dziecięcej „Radosne Nutki” działający przy GOKiS, zespół wokalny „A to nutki” i zespół taneczny „Rocky” – oba z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kotli oraz młodzież z Gimnazjum Gminnego w Kotli.

Najwięcej emocji wzbudził wśród uczestników pokaz iluzjonisty Mix Man, który zaskakiwał dzieci ciekawymi trikami i sztuczkami. Później iluzjonista wcielił się w rolę Klowna i rozdawał dzieciom kolorowe figurki z balonów. Podczas imprezy dzieci mogły także bezpłatnie korzystać z dmuchanej zjeżdżalni i zamku.

Organizatorami „Majówki” był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli, Gmina Kotla. Imprezę wsparło także Sołectwo Kotla. Serdecznie dziękujemy rodzicom i nauczycielom za przygotowanie dzieci do występów.

 
galeria foto:
 
http://www.kotla.pl/galeria/gallery/249
 

****************************************************************************************************************

Kolacja w remizie

We wtorek 5 kwietnia 2016 r. w sali wiejskiej w Grochowicach miała miejsce już dziesiąta „Kolacja w remizie”, której corocznie gośćmi są uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Interdyscyplinarnej „Język. Religia. Tożsamość” organizowanej przez PWSZ w Gorzowie Wielkopolskim, a odbywającej się w Domu Uzdrowienia Chorych w Głogowie.

Zespół Folklorystyczny „Grochowiczanki” przy współudziale Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli przygotował uroczystą biesiadę. Atmosferę radosnego spotkania przy stole uświetniły występy zespołu folklorystycznego „Grochowiczanki”, który zaprezentował swój artystyczny dorobek.

W spotkaniu uczestniczyli: Starosta Głogowski Pan Jarosław Dudkowiak, Członek Zarządu Powiatu Głogowskiego Pan Jeremi Hołownia, Radny Powiatowy Pan Jan Baraniecki, Przewodnicząca Rady Gminy Pani Halina Przybylska, Radna Rady Gminy Pani Barbara Kobiela, Sekretarz Gminy Pani Ewa Konarska-Jóźwiak, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu Pani Iwona Adamczak, Kierownik Referatu Rozwoju Gminy i Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Pani Kamila Suchocka-Szperlik oraz sołtys sołectwa Grochowice Pani Krystyna Sadowska.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie spotkania, a zespołowi za piękny występ.

 
remiza
 
Galeria foto:
 
http://www.kotla.pl/component/content/article/1-aktualnopci/3002-kolacja-w-remizie

 

Skip to content