ul. Głogowska 90, 67-240 Kotla
+48 76 83 18 388
dyrektor@gokiskotla.pl

Biblioteka w Kotli

Biblioteka w Kotli poleca

Jonas Moström: Niebo jest zawsze wyżej

Co byś zrobił, gdyby twój najpotworniejszy koszmar miał się urzeczywistnić?
Psychiatra i policyjny psycholog śledczy, Nathalie Svensson, w końcu jest usatysfakcjonowana swoim życiem. Niedawno, po rozstaniu, kupiła sobie przytulny apartament w centrum Sztokholmu, gdzie może prowadzić dużo ciekawsze życie niż dotychczas – jako samotna matka w Uppsali.
Pewnego wieczoru otrzyma SMS-a od sławnego aktora Rickarda Ekengårda, z którym spędziła upojną noc kilka tygodni wcześniej. Stęskniony mężczyzna proponuje jej kolejną randkę. Gdy Nathalie przybywa na umówione spotkanie, na jej oczach Ricard zostaje brutalnie zastrzelony, a jego ciało wrzucone do fontanny.
W tle tej wstrząsającej sceny myśli Nathalie krążą wokół dojmującego poczucia deja vú… Dziesięć lat wcześniej Adam – miłość jej życia – został zamordowany w identyczny sposób. Sprawa ta nie została nigdy wyjaśniona.
Czy to tylko okrutne zrządzenie losu? A może zachodzi jakiś związek między tymi zabójstwami?
Prawda jest o wiele bardziej przerażająca, niż Nathalie może to sobie wyobrazić.

Lackberg Camilla , Fexeus Henrik: „Mentalista”            

Pierwsza część wyjątkowej trylogii kryminalnej

Zaskakujący duet autorów.

Międzynarodowy fenomen czytelniczy

W parku rozrywki w centrum Sztokholmu zostaje znaleziona skrzynia iluzjonisty ze zwłokami młodej kobiety przebitej mieczami. Policja staje wobec pytania: czy ma do czynienia z nieudaną sztuczką magiczną, czy z brutalnym morderstwem? Prowadząca śledztwo Inspektor sztokholmskie policji Mina Dabiri, korzysta z pomocy Vincenta Waldera, mentalisty, eksperta od mowy ciała i świata iluzji.

Szybko znajdują powiązania z wcześniejszą zbrodnią, rzekomym samobójstwem kobiety. Śledczy zdają sobie sprawę, że ścigają bezwzględnego seryjnego mordercę. Muszą go powstrzymać, zanim ofiar będzie więcej… Czy zdołają to zrobić, mimo własnych demonów i sekretów przeszłości?

Rozpoczyna się wyścig z czasem, a zegar wciąż tyka. Muszą być o krok przed mordercą aby położyć kres temu szaleństwu.

Niezwykła zdolność Camilli Läckberg do odkrywania otchłani ludzkiej duszy połączona z psychologicznymi umiejętnościami jednego z najbardziej cenionych mentalistów na świecie Henrika Fexeusa. (…)

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło – https://www.empik.com

Danuta Noszczyńska: „Pola. Wnuczka wariatki”

Zabawnie opowiedziana historia trzech pokoleń kobiet, która mogła potoczyć się inaczej. 

Pola ma dwadzieścia osiem lat, studiuje i pracuje w butiku, a mimo to wciąż żyje pod dyktando matki. To na jej życzenie dziewczyna ma spędzić wakacje u babki, która do tej pory była dla niej jedynie bohaterką ponurej legendy – miesiąc na „zapadłej wsi” w towarzystwie niezrównoważonej starszej pani ma być dla niej nauczką i przestrogą przed zbyt lekkomyślnym podejściem do życia. 

Dziewczyna w najśmielszej nawet wyobraźni nie przypuszcza, co ją tam czeka. Na dzień dobry „babunia” upija ją własnej roboty bimbrem i wciąga w rozkręconą przez siebie intrygę. W dodatku starsza pani jeździ jak szalona fiacikiem, a jak trzeba i motocykl odpali. Z energią godną trzydziestolatki wojuje z całą wsią – wszystko po to, żeby nie dopuścić do wycięcia lasu i postawienia w jego miejsce fabryki.

A to tylko początek wydarzeń, w które babcia wciąga Polę i jej przyjaciół.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło – https://www.empik.com

Nowa odsłona kampanii „Mała książka – wielki człowiek” w bibliotece!

Z myślą o najmłodszych czytelnikach organizatorzy kampanii „Mała książka – wielki człowiek” przygotowali zupełnie nową Wyprawkę Czytelniczą, a  w niej  autorską książkę napisaną i zilustrowaną specjalnie dla tego projektu przez wybitnych twórców, uwielbianych przez najmłodszych czytelników. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem na całe życie!

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” to projekt realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jan-Erik Fjell: „Kapuś”

Nowy Jork, 1960 rok. Vincent Giordano zostaje przyjęty do znanej rodziny mafijnej Locatelli i przeżywa swój chrzest bojowy: ma zlikwidować kapusia. Tymczasem współcześnie w norweskim Fredrikstad ginie jeden z najbogatszych mieszkańców miasta. Policja podejrzewa, że motywem mogą być finanse.

Śledztwo prowadzi sierżant Anton Brekke z norweskiej policji kryminalnej, Kripos. Wesoły, nieco przy tuszy, bezczelny, lubi kobiety i grę w pokera. Pomaga mu młody, ambitny stażysta, Magnus Torpem. Kolejne tropy prowadzą do nieoczekiwanych wniosków, opowieści splatają się ze sobą, prowadząc do zaskakującego zakończenia.

„Kryminał z najwyższej półki, trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.”

Kurt Hanssen, „Dagbladet”

„Chociaż jest to pierwszy kryminał Fjella, widać, że autor opanował rzemiosło. Sto procent rozrywki.”

Ingvar Ambjørnsen, „VG”

„Trzymający w napięciu kryminał z oryginalnym detektywem w roli głównej.”

Ola A. Hegdal „Dagens Næringsliv”

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło – https://www.empik.com

Borjlind Cilla , Borjlind Rolf: „Przypływ”

„Przypływ” to pierwsza część pięciotomowej serii, której bohaterami są Tom Stilton i Olivia Rӧnning. Na jej podstawie powstał głośny serial kryminalny – Spring Tide.

Pewnej nocy, w zatoce na Nordkoster dochodzi do wyjątkowo okrutnego morderstwa. Jego ofiarą pada młoda, ciężarna kobieta, a jedynym świadkiem zbrodni jest mały chłopiec. Zajmującemu się sprawą Tomowi Stiltonowi nie udaje się ustalić motywu ani znaleźć sprawcy zabójstwa. Śledczy nie jest w stanie nawet dojść do tożsamości ofiary.

Kilkadziesiąt lat później Olivia Rӧnning, studentka Wyższej Szkoły Policyjnej, przygotowuje referat na temat tej niewyjaśnionej zbrodni. Wiele trudności sprawia jej dotarcie do jakichkolwiek informacji o człowieku, który prowadził śledztwo w tej sprawie – Tom Stilton jakby zapadł się pod ziemię…

Czy zbrodnia sprzed lat ma związek z brutalnymi morderstwami na bezdomnych, do

których dochodzi ostatnio w Sztokholmie? I czy Olivii uda się odkryć coś, co będzie

stanowiło przełom w sprawie, którą niegdyś zajmował się jej ojciec? (…)

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło – https://www.empik.com

Łukasz Garbal: ,,Wedlowie. Czekoladowe imperium”

Carl Wedel przyjechał do Warszawy z Berlina i w 1851 roku otworzył przy ulicy Miodowej swoją pierwszą cukiernię. Emil, a później Jan Wedlowie, przedstawiciele kolejnych pokoleń tej dynastii, zmienili niedużą cukiernię w potężną fabrykę i osiągnęli sukces na niebywałą skalę, przekraczający wymiar finansowy – ich produkty stały się dla Polaków trwałym symbolem wybornego smaku. Oni sami natomiast coraz głębiej wrastali w warszawski krajobraz, angażując się całym sercem (a nieraz i portfelem) w polskie sprawy. Byli Polakami z wyboru.

Wedlowie nie bali się nowych technologii i innowacyjnych jak na tamte czasy form promocji. Ale musieli odnaleźć się także w nowej rzeczywistości społecznej – coraz więcej kobiet walczyło o swoje miejsce na rynku pracy, coraz częstsze były strajki robotników, domagających się poprawy sytuacji bytowej. A potem nadeszła wojna, która zmieniła wszystko.

Łukasz Garbal przenosi nas do pracowni dziewiętnastowiecznych mistrzów cukiernictwa, dawnych manufaktur czekolady, do gabinetów warszawskich fabrykantów i hal fabrycznych, a przy okazji opowiada słodko-gorzki kawałek naszej historii.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło – https://www.empik.com

Piotr Bojarski: „Pokuszenie”

Bogdan Popiołek postanawia skorzystać z zaproszenia swego kolegi i odwiedzić jego dom rodzinny we Wschowie. Wkrótce okazuje się, że detektyw-amator znajdzie się w samym sercu kryminalnej intrygi, gdy seria brutalnych morderstw wstrząśnie mieszkańcami spokojnego dotąd miasteczka. Przy okazji Popiołek odkrywa niebezpieczną tajemnicę sprzed wieków. Nie jest jednak jedynym, który chce ją rozwikłać. Wizja skarbu ukrytego w gdzieś w starej części miasta kusi również pewnego kolekcjonera z Niemiec, a także lokalnego mafiosa. Zainteresowany sprawą Popiołek musi uważać, by nie stać się kolejną ofiarą mordercy.

Co łączy zabójstwo byłego kustosza muzeum z utonięciem żołnierza mafiii o ksywce „Krzywy”? I co kryją mury tajemniczego Kripplein Christi?

Nowa powieść Piotra Bojarskiego to brawurowe pościgi samochodowe, śmiertelnie niebezpieczne wyprawy rowerowe, pogoń za mordercą i wielowątkowa historia z zaskakującym zakończeniem. Czy dasz zwieść się na pokuszenie?

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło – https://www.empik.com

Dotacja na zakup nowości wydawniczych do bibliotek

Wzorem lat ubiegłych biblioteka GOKiS w Kotli otrzymała dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych i usługi zdalnego dostępu do książek ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0” na lata 2021-2025. W ramach dotacji w wysokości 1885,00 zł i wkładu własnego GOKiS w wysokości 3501,00 zł w roku 2022 zakupimy ok. 150 nowości, których część już jest dostępna dla naszych czytelników.

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach zadania dla bibliotek  – Priorytet 1 Poprawa oferty bibliotek publicznych, Kierunek interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych, w ramach NPRCz 2.0.

ZAPRASZAMY DO NASZEJ BIBLIOTEKI!

Skip to content