ul. Głogowska 90, 67-240 Kotla
+48 76 83 18 388
dyrektor@gokiskotla.pl

SKIDNIOWIANIE

Zespół Folklorystyczny SKIDNIOWIANIE

Historia zespołu

Zespół powstał w 1983 r. z inicjatywy przewodniczącej KGW pani Józefy Ciunajcius. Pierwszym kierownikiem zespołu była pani Helena Ratajek. Obecnie kierownikiem jest pani Bogusława Kościelak. W zespole występuje dwadzieścia pięć osób, w tym dziewięcioro dorosłych i szesnaścioro dzieci. Kapela składa się z dwóch osób: akordeonisty i skrzypka.”Skidniowianie” występowali m.in. w Książu, gościnnie w gminie Pniewy, corocznie na przeglądach zespołów folklorystycznych Legnicy. Osiągnięcia zespołu to:

  • II miejsce na przeglądzie zespołów województwa legnickiego w 1992 roku
  • wyróżnienie w latach 2000-2002 na przeglądzie w Legnicy
  • wyróżnienie w 2000 roku na wojewódzkim przeglądzie zespołów folklorystycznych
  • nagroda Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na przeglądzie w 2001 roku.

„Skidniowianie” swoimi występami uświetniają wiele wydarzeń i uroczystości na terenie gminy oraz powiatu.
W 2013 roku zespół otrzymał jubileuszową nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

******************************************

Tegoroczne dożynki gminne odbyły się w sobotę 24 sierpnia na terenie sportowo-rekreacyjnym w Kotli, a gospodarzami uroczystości było sołectwo Chociemyśl.

Dzień rozpoczął się Zawodami Sportowo-Pożarniczymi o puchar Wójta Gminy Kotla Łukasza Horbatowskiego. W rywalizacji udział wzięły drużyny Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z terenu gminy Kotla. Pierwsze miejsce wywalczyła OSP Kotla, drugie miejsce zajęła OSP z Grochowic, trzecia na podium była OSP Chociemyśl. MDP otrzymały medale oraz upominki. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od przejścia  barwnego korowodu, w którym szli zaproszeni goście, reprezentacje sołectw z chlebami dożynkowymi, którym towarzyszyła Zakładowa Orkiestra Huty Miedzi Głogów i nasze zespoły folklorystyczne.
Polową Mszę Świętą celebrował ksiądz kanonik Andrzej Skoczylas, a o oprawę muzyczną zadbały zespoły folklorystyczne i orkiestra. Po dziękczynnym nabożeństwie wystąpiła Orkiestra Zakładowa Huty Miedzi Głogów.

Najważniejszym momentem uroczystości dożynkowej było tradycyjne przekazanie chleba upieczonego z pierwszych tegorocznych zbiorów przez starostów dożynek Panią Agnieszkę Krupę i Pana Wiesława Lektarskiego na ręce Wójta Gminy Kotla Łukasza Horbatowskego i Przewodniczącej Rady Gminy Pani Haliny Przybylskiej. Podzielonym chlebem Wójt, Przewodnicząca, starostowie dożynek oraz sołtys sołectwa Chociemyśl częstowali uczestników i gości dożynek.

„Dzisiejsza uroczystość to doskonała okazja, by w imieniu wszystkich podziękować Wam, Drodzy Rolnicy za cierpliwość, za trud i troskę, za kultywowanie tradycji i za jakże godną postawę, mimo wielu problemów, jakie niesie ze sobą praca na roli”- mówił Wójt Łukasz Horbatowski. – „Słowa podziękowania kieruję także do delegacji sołeckich za piękne, jak co roku wieńce dożynkowe, kosze i pachnące chleb –symbol Waszej gospodarności i pracowitości”- dodał wójt.

Zespoły folklorystyczne „Grochowiczanki”, „Skidniowianie” oraz „Wrzos” ośpiewywały wieńce dożynkowe, a także uświetniły uroczystość swoimi występami na scenie.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, w tym Posłowie na Sejm RP Pani Ewa Drozd oraz Pan Wojciech Zubowski, Starosta  Głogowski Pan Jarosław Dudkowiak, Wicestarosta Głogowski Pan Jeremi Hołownia, Członek Zarządu Powiatu Głogowskiego Pan Bartosz Ławrowski, Prezydent Miasta Pan Rafael Rokaszewicz, Wiceprzewodniczący Rady Miasta w Głogowie Pan Sławomir Majewski, Wójt Gminy Jerzmanowa Pan Lesław Golba, Sekretarz Gminy Kotla Pani Ewa Konarska-Jóźwiak, Skarbnik Gminy Kotla Pan Krzysztof Słomianny, Dyrektor Zarządu Zlewni w Zielonej Górze Pan  Jan Wardecki, Honorowi Obywatele Gminy Kotla Pani Czesława Kozłowska i Pan Jan Baraniecki oraz Zasłużeni dla Gminy Kotla Pani Nina Grabowska i Pani Marianna Stachurska.

Dożynki to nie tylko tradycyjna część oficjalna, ale i wiele atrakcji i zabawy dla uczestników. Na najmłodszych czekały  bezpłatne  dmuchane atrakcje, bumper football oraz  paintball laserowy.  Nie zabrakło również stoisk z zabawkami oraz stoisk gastronomicznych. Na stoisku gminnym częstowano uczestników dożynek ciastem oraz chlebem ze smalcem, przygotowanym przez mieszkańców sołectwa Chociemyśl. Wędliny ufundowali Państwo Elżbieta i Robert  Jaworscy z Moszowic. Można było również zobaczyć rękodzieła m.in. Anny Gniewosz, Krystyny Filipowicz i Marii Chorąży.

Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespół disco polo VEEGAS, który pod scenę przyciągnął tłumy. Na zakończenie dożynek odbyła się zabawa taneczna z zespołem „Koneser”, która trwała do późnej nocy.

Bardzo serdecznie dziękujemy Starostom Dożynek, mieszkańcom Chociemyśli, mieszkańcom sołectw z terenu naszej gminy i gościom za udział w dożynkach, a także pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli, Urzędu Gminy, firmie SUEZ i wszystkim mieszkańcom, którzy zaangażowali się w przygotowanie dożynek.

Wsparcia finansowego na organizację dożynek udzielił Bank Spółdzielczy we Wschowie za co serdecznie dziękujemy.

****************************************************

„W cieniu kolegiaty” po raz trzynasty

W czwartek, 15 sierpnia Gmina Kotla jako partner wydarzenia wzięła udział w imprezie „W cieniu kolegiaty”, wydarzenia organizowanego przez Powiat Głogowski, Parafię pw. Wniebowzięcia NMP w Głogowie oraz 4 Batalion Inżynierii.

"W cieniu kolegiaty" po raz trzynastyGminę Kotla i jednocześnie swoją parafię, pięknie reprezentowały Sołectwa Krzekotówek i Sobczyce. Na przygotowanym stoisku promocyjnym prezentowane było rękodzieło przygotowane przez mieszkanki Sobczyc Panią Krystynę Filipowicz, Panią Marię Chorąży i Panią Marię Długosz. Ponadto na stoisku mieszkanki Krzekotówka i Sobczyc częstowały gości słodkimi wypiekami i smażonymi pierogami ruskimi i z mięsem. Kolejka po nasze pyszności się nie kończyła. Wszystkie datki, którymi za poczęstunek odwdzięczali się goście, zostały przekazane na rzecz odbudowy Kolegiaty.  Przygotowanie stoiska mieszkańców i zespoły wsparł Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli i Gmina Kotla.

Nie zabrakło też naszych zespołów folklorystycznych, na scenie tego dnia zaprezentowały się „Wrzos” z Chociemyśli, oraz „Skidniowianie”.

Serdecznie dziękujemy naszym mieszkańcom zaangażowanym w przygotowanie stoiska, pysznych pierogów, wypieków, za obsługę stoiska w trakcie imprezy, a naszym zespołom za pełne wdzięku występy”– mówiła dyrektor GOKiS Iwona Adamczak.

Wójt  Gminy Kotla za reprezentowanie gminy uhonorował oba sołectwa nagrodami, które wręczyły Przewodnicząca Rady Halina Przybylska i Dyrektor GOKiS Iwona Adamczak.

**********************************************************

Wielkanocne warsztaty w: Galeria Glogovia.

Dnia 13.04.2019 r. w Galerii Glogovia odbyły się Prezentacje Tradycji Wielkanocnych Powiatu Głogowskiego.Gminę Kotla reprezentowały 3 stoiska z pysznymi potrawami wielkanocnymi oraz pięknymi ozdobami. Stoiska mały sołectwa: Sobczyce, Krzekotówek, Chociemyśl i Zespół Folklorystyczny „Grochowiczanki”.

Podczas prezentacji wystąpiły zespoły folklorystyczne „Grochowiczanki”, „Skidniowianie” i „Wrzos”.

************************************************************

35 lecie Zespołu Folklorystycznego „Skidniowianie”

17 listopada w sali wiejskiej w Skidniowie uroczyście obchodzony był jubileusz 35-lecia istnienia Zespołu Folklorystycznego „Skidniowianie”.  Spotkanie poprzedziła msza św. w miejscowym kościele.

Zespół powstał w 1983 r. z inicjatywy przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich pani Józefy Ciunajcius. Pierwszym kierownikiem zespołu była pani Helena Ratajek, potem Stanisława Graczyk. Obecnie kierownikiem Zespołu jest Bogusława Kościelak. Siedziba zespołu mieści się w Wiejskim Domu Kultury w Skidniowie, ale zespół działa pod skrzydłami Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli. Do zespołu należą mieszkańcy sołectwa Skidniów i okolicznych miejscowości, w różnym wieku. W zespole występuje siedmioro dorosłych i 12 dzieci. Kapela składa się z dwóch osób: akordeonisty i skrzypka. Niewiele zespołów folklorystycznych przetrwało tak wiele lat, godnie reprezentując społeczność lokalną i tradycje kultury wiejskiej na terenie całej Polski, a także podczas wyjazdów zagranicznych. Od momentu powstania zespołu ,,Skidniowianie” bardzo szybko wypracował bogaty i zróżnicowany program artystyczny oraz zaczął odnosić znaczące sukcesy na przeglądach i konkursach zespołów folklorystycznych. Bardzo chętnie jest zapraszany na wiele uroczystości i wydarzeń kulturalnych związanych z szeroko pojętym folklorem, bowiem jego występy są swoistą podróżą sentymentalną do miejsc rodzinnych czy wspomnieniem lat dziecięcych.Wyjątkowe życzenia jubilatom złożyli obecni na jubileuszu Pani Czesława Kozłowska – była Wójt Gminy Kotla i Honorowy Obywatel Gminy, Pani Halina Przybylska – Przewodnicząca Rady Gminy, Pani Ewa Konarska – Jóźwiak – Sekretarz Gminy, Pani Iwona Adamczak – Dyrektor GOKiS Kotla, Pani Dorota Młodecka – Dyrektor GOPS w Kotli, Pani Halina Ignacik – Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kotli, Pani Barbara Kobiela –Zasłużona dla Gminy Kotla oraz  członkowie Zespołów Folklorystycznych „Wrzos” i „Grochowiczanki”.  Zespół „Skidniowianie” przy wsparciu pań z Koła Gospodyń Wiejskich i Rady Sołeckiej dla swoich gości przygotował pyszny obiad i zaśpiewał swoje największe przeboje, a następnie zaprosił na zabawę taneczną.

 
http://kotla.pl/galeria/gallery/320

***************************************************

Projekt „Na folkową nutę”

Stowarzyszenie Grochowice Zdrój zakończyło realizację zadania pn. „Na folkową nutę” ze środków pochodzących z Narodowego Centrum Kultury z programu „Kultura-Interwencje 2018. EtnoPolska” oraz środków własnych uzyskanych z budżetu Gminy Kotla.

„Realizacja projektu, to czas intensywnej i twórczej pracy z zespołami folklorystycznymi „Wrzos”, „Grochowiczanki” i „Skidniowianie”. Członkowie zespołów podnieśli swoje umiejętności śpiewacze, wskazano im ciekawszą formę prezentacji scenicznej. Grupa taneczna zespołu „Skidniowianie” wzmocniła swoje umiejętności w tańcu ludowym” – powiedziała Barbara Kobiela koordynator projektu.
Instrumentaliści z zespołów prezentowali swoje umiejętności na lokalnym wydarzeniu „Dzień Seniora”. Wszyscy dorośli członkowie zespołów uczestniczyli w wyjeździe do teatru, co wpłynęło na zwiększenie aktywności kulturalnej oraz integrację tej grupy.
Korzystając z uprzejmości zespołu „Skidniowianie” obchodzącego 35-lecie działalności, w dniu 17 listopada 2018 r. dokonano podsumowania zrealizowanego zadania. Z rąk koordynatora zadania zespoły folklorystyczne otrzymały certyfikaty z ukończenia warsztatów edukacyjnych. Indywidualne certyfikaty oraz nagrody za ukończenie warsztatów wręczono dzieciom uczestniczącym w zadaniu. Partnerom wspomagającym Stowarzyszenie przy realizacji zadania oraz wolontariuszom wręczono podziękowania.

Realizowane zadanie wpłynęło na upowszechnianie kultury ludowej w naszym regionie.
 
http://wacek.pivo.kotla.pl/component/content/article/1-aktualnopci/4002-projekt-qna-folkow-nutq
 
********************************************************

Dożynki 2018

Rolnicy z terenu gminy Kotla obchodzili w minioną sobotę (1 września b.r.) święto plonów. W tym roku gospodarzem dożynek było sołectwo Kotla. Zgodnie z tradycją uroczystość rozpoczęła się od przejścia korowodu, w którym reprezentacje sołectw niosły tradycyjne wieńce i chleby wypieczone z tegorocznych zbóż. W korowodzie szli gospodarze gminy, rolnicy, zespoły folklorystyczne, mieszkańcy i zaproszeni goście.
Przyniesione wieńce i chleby złożone zostały pod ołtarzem, przy którym ks. Kanonik Andrzej Skoczylas odprawił dziękczynną Mszę Świętą. Po mszy Starostowie dożynek Pani Marzena Ocytko z Chociemyśli i Grzegorz Gniewosz z Kotli przekazali gospodarzom gminy kwiaty i chleb, którym po podzieleniu Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski, Przewodnicząca Rady Halina Przybylska wspólnie ze starostami dożynek i sołtysem Kotli Panią Ewą Kłonicą częstowali wszystkich uczestników dożynek.
Zgodnie z tradycją po ceremoniale dzielenia chleba sołectwa ośpiewywały swoje wieńce. W tym roku wieńce przygotowało osiem sołectw. Wszystkie sołectwa za swój trud zostały nagrodzone upominkami.
Nagrodę, w postaci czeku na kwotę 1500 zł, z rąk Wójta Łukasza Horbatowskiego, Przewodniczącej Rady Haliny Przybylskiej i Dyrektora GOKiS Iwony Adamczak odebrał tego dnia zespół folklorystyczny „Skidniowianie”, obchodzący w tym roku jubileusz 35-lecie swojej działalności. Na scenie wystąpiły też zespoły „Wrzos” i „Grochowiczanki”. Na stoisku promocyjnym Gminy Kotla, przygotowanym przez pracowników Urzędu Gminy, prezentowano lokalne rękodzieło, serwety i wyszywane obrazy. Ponadto mieszkańcy sołectwa Kotla przygotowali poczęstunek dla zaproszonych gości, a uczestników dożynek witali domowym ciastem, chlebem ze smalcem i ogórkiem. Dla dzieci czekały bezpłatne skoki na bungee. Dużą atrakcją tegorocznych dożynek był koncert gwiazdy disco polo zespołu „After Party”. Ostatnim punktem programu była zabawa taneczna z zespołem „Contrast”.
Bardzo serdecznie dziękujemy Starostom Dożynek, mieszkańcom Kotli, mieszkańcom sołectw z terenu naszej gminy i gościom za udział w dożynkach, a także pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli, Urzędu Gminy, strażakom z OSP Chociemyśl i Grochowice i wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie dożynek i dożynkowej mszy. Dziękujemy także naszym sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu Wschowa oddział w Kotli,  GPK SUEZ oraz Nadleśnictwu Sława Śląska. Dzięki zaangażowaniu nas wszystkich, mimo przeciwności pogodowych, mogliśmy przeżyć tak wspaniałą uroczystość.
Mieszkanki Chociemyśli promowały lokalny produkt czyli „kapuśniaczki”. Odbyło się to w ramach współpracy KGW w Chociemyśli z Fundacją „Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – Counterpart Fund” z siedzibą w Warszawie w związku z realizacją operacji „Lokalnie, regionalnie i tradycyjnie – wiem co zjem” w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Plan operacyjny na lata 2018-2019.
 
http://kotla.pl/galeria/gallery/310

************************************************

W cieniu Kolegiaty

15 sierpnia br. jak co roku Gmina Kotla wzięła udział w imprezie  „W cieniu kolegiaty”. Była to już XII edycja wydarzenia organizowanego przez Powiat Głogowski, Parafię pw. Wniebowzięcia NMP w Głogowie oraz 4 Batalion Inżynierii. Podczas wydarzenia miłym akcentem było odznaczenie Pani Iwony Adamczak Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli Odznaką Honorową „Złoty Herb Powiatu Głogowskiego” za krzewienie kultury, współpracę z Powiatem Głogowskim i promowanie Ziemi Głogowskiej.

Na scenie zaprezentowały się nasze zespoły folklorystyczne „Wrzos” z Chociemyśli, „Grochowiczanki” oraz „Skidniowianie”, którzy z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 35-lecia swojej działalności, uhonorowani zostali nagrodą w wysokości 800 złotych.

Po drugiej stronie sceny Gminę Kotla i jednocześnie swoją parafię, pięknie reprezentowało Sołectwo Krzekotówek i Sobczyce. Na przygotowanym stoisku promocyjnym prezentowane było rękodzieło przygotowane przez mieszkanki Sobczyc Panią Krystynę Filipowicz, Panią Marię Chorąży i Panią Marię Długosz. Ponadto na stoisku mieszkanki Krzekotówka i Sobczyc częstowały gości słodkimi wypiekami i smażonymi pierogami ruskimi i z mięsem. Wszystkie datki, którymi za poczęstunek odwdzięczali się goście, zostały przekazane na rzecz odbudowy Kolegiaty.

Za promocję Gminy Kotla oba sołectwa nagrodził upominkami Wójt Gminy Kotla. W przygotowaniu stoiska mieszkańców i zespoły wsparł Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli i Gmina Kotla. Serdecznie dziękujemy naszym mieszkańcom zaangażowanym w przygotowanie stoiska, przygotowanie pierogów, wypieków, za obsługę stoiska w trakcie imprezy, a naszym zespołom za pełne wdzięku występy.

**************************************************************************

Wyjątkowe Dożynki 2017

Sołectwo Moszowice było gospodarzem tegorocznego święta plonów w Gminie Kotla, choć ze względu na intensywne opady deszczu, organizatorzy postanowili przenieść uroczystość na teren rekreacyjno-sportowy w Kotli.
Uroczystości dożynkowe rozpoczął barwny korowód, w którym reprezentacje sołectw niosły tradycyjne wieńce i chleby wypieczone z tegorocznych zbóż, po którym ks. proboszcz Andrzej Skoczylas odprawił dziękczynną Mszę Świętą. Po mszy Starostowie dożynek Pani Małgorzata Kurosz z Kotli i Piotr Sołonynka z Moszowic przekazali gospodarzom kwiaty i chleb, którym po podzieleniu Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski i Przewodnicząca Rady Halina Przybylska wspólnie ze starostami dożynek i sołtysem Moszowic Panią Haliną Bobel częstowali wszystkich uczestników dożynek.
Zgodnie z tradycją po ceremoniale dzielenia chleba sołectwa ośpiewywały swoje wieńce. Specjalny program z tej okazji przygotowali także gospodarze dożynek, czyli mieszkańcy Moszowic. W tym roku wieńce przygotowało 9 sołectw. Wszystkie za swój trud zostały nagrodzone.
Nagrody, w postaci czeków na kwotę po 1500 zł, z rąk Wójta Łukasza Horbatowskiego, Przewodniczącej Rady Haliny Przybylskiej i Dyrektora GOKiS Iwony Adamczak odebrały nasze dwa zespoły folklorystyczne „Wrzos”, obchodzący w tym roku 35-lecie pracy oraz „Grochowiczanki” świętujące 30-lecie. Na zakończenie części folklorystycznej na scenie prezentował się zespół „Skidniowianie”.
Na stoisku promocyjnym Gminy Kotla, przygotowanym przez pracowników Urzędu Gminy, prezentowano lokalne rękodzieło, serwety i wyszywane obrazy. Ponadto mieszkańcy sołectwa Moszowice przygotowali obfity poczęstunek dla zaproszonych gości, a uczestników dożynek witali domowym ciastem, chlebem ze smalcem i ogórkiem oraz produkowanymi w Moszowicach swojskimi wędlinami. Dzieci mogły bawić się przez cały czas trwania imprezy na udostępnionych w większości bezpłatnie atrakcyjnych dmuchanych zabawkach.
W taneczny nastrój mieszkańców gminy wprawiła gwiazda tegorocznych dożynek – znany w kraju zespół disco polo „Effect”. Na zakończenie dożynek odbyła się zabawa taneczna z zespołem „Contrast”, którego ze sceny nie chciełi puścić rozbawieni uczestnicy potańcówki.
Bardzo serdecznie dziękujemy Starostom Dożynek, mieszkańcom Moszowic, mieszkańcom sołectw z terenu naszej gminy i gościom za udział w dożynkach, a także pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli, Urzędu Gminy, strażakom z OSP Kotla i wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie dożynek. Dziękujemy takśe naszym sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu Wschowa, oddział w Kotli, oraz GPK SUEZ. Dzięki zaangażowaniu nas wszystkich mogliśmy przeżyć tak wspaniałą uroczystość.
   
*******************************************************

Nagrodzeni „W cieniu Kolegiaty”

Silna reprezentacja Gminy Kotla 15 sierpnia b.r. wzięła udział w XI edycji „W cieniu kolegiaty”. Powodów do radości mamy kilka. Wójt Gminy Łukasz Horbatowski otrzymał z rąk starosty głogowskiego Odznakę Honorową „Złoty Herb Powiatu Głogowskiego”. Zespół Folklorystyczny „Wrzos” z Chociemyśli z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 35-lecia swojej działalności, uhonorowany został nagrodą w wysokości 1000 złotych, a świętujący swoje 30-lecie Zespół Folklorystyczny „Grochowiczanki” odebrał czek na 800 zł. Miłym akcentem w czasie występu naszego zespołu „Skidniowianie” były życzenia pod adresem jubilatów i wspólne z publicznością odśpiewane „Sto lat”. Po drugiej stronie sceny Gminę Kotla, i jednocześnie swoją parafię, pięknie reprezentowało Sołectwo Krzekotówek i Sobczyce. Na przygotowanym stoisku promocyjnym prezentowane było rękodzieło przygotowane przez Panią Krystynę Filipowicz, a mieszkanki Krzekotówka i Sobczyc częstowały gości słodkimi wypiekami i smażonymi pierogami ruskimi i z mięsem.
Wszystkie datki, którymi za poczęstunek odwdzięczali się goście, zostały przekazane na rzecz odbudowy Kolegiaty.

W przygotowaniu stoiska mieszkańców i zespoły wsparł Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli i Gmina Kotla. Serdecznie dziękujemy naszym mieszkańcom zaangażowanym w przygotowanie stoiska, przygotowanie pierogów, wypieków, transport oraz za obsługę stoiska w trakcie imprezy, a naszym zespołom za pełne wdzięku występy.

    

****************************************************

Koncertowy miesiąc zespołów folklorystycznych z naszej gminy

Zespoły folklorystyczne z naszej gminy mają za sobą koncertowy miesiąc. 10 czerwca br. zespół „Grochowiczanki” i „Skidniowianie” uczestniczyli w 24. Przeglądzie Kapel
i Zespołów Ludowych, który odbył się w Jaczowie. 
Nasze zespoły jak zawsze zebrały od miłośników muzyki folklorystycznej gromkie brawa za swoje występy. Każdy z zespołów otrzymał pamiątkowy dyplom i statuetkę.

9 lipca zaś zespół „Skidniowianie” oraz „Wrzos” ze swoimi występami gościli w Serbach, gdzie odbył się III Przegląd Piosenki Folklorystycznej Iskieriada 2017. W sumie w przeglądzie uczestniczyło 13 zespołów z terenu całego kraju. Tu publiczność również doceniła twórczość zespołów z naszej gminy. W podziękowaniu za występy, każdy zespół otrzymał pamiątkowy dyplom oraz statuetkę. – Kieruję serdeczne podziękowania do wszystkich członków naszych zespołów folklorystycznych za reprezentowanie Gminy Kotla poza jej granicami, dbanie o pamięć kulturową i tradycję – mówi Łukasz Horbatowski, wójt Gminy Kotla.

Zespołami folklorystycznymi „Skidniowianie”, „Wrzos” i „Grochowiczanki” opiekuje się Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli.

[wppa type=”cover” album=”295″]Any comment[/wppa]

***********************************************************

Majówka 2017

Występy artystyczne dzieci i młodzieży, zespołów folklorystycznych „Wrzos”, „Grochowiczanki” i „Skidniowianie”, pokaz iluzjonisty i zabawa taneczna z zespołem Format wypełniły czas uczestnikom „Majówki”, która odbyła się 30 kwietnia na obiektach rekreacyjno-sportowych w Kotli. Dla najmłodszych czekały bezpłatne dmuchane place zabaw, bańki i wielkie maskotki.

Uczestnicy imprezy mieli okazję podziwiać na scenie wokalne popisy zwycięzców 20. Gminnych Amatorskich Prezentacji Artystycznych, a także zespół piosenki dziecięcej „Radosne Nutki” działający przy GOKiS, zespół wokalny „A to nutki” i zespół taneczny „Rocky” – oba z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kotli oraz młodzież z Gimnazjum Gminnego w Kotli.

Najwięcej emocji wzbudził wśród uczestników pokaz iluzjonisty Mix Man, który zaskakiwał dzieci ciekawymi trikami i sztuczkami. Później iluzjonista wcielił się w rolę Klowna i rozdawał dzieciom kolorowe figurki z balonów. Podczas imprezy dzieci mogły także bezpłatnie korzystać z dmuchanej zjeżdżalni i zamku.

Organizatorami „Majówki” był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli, Gmina Kotla. Imprezę wsparło także Sołectwo Kotla. Serdecznie dziękujemy rodzicom i nauczycielom za przygotowanie dzieci do występów.

galeria foto:

http://www.kotla.pl/galeria/gallery/249

**********************************************************************************

Skidniów reprezentantem Gminy Kotla podczas Święta Tradycji Wielkanocnych Ziemi Głogowskiej

Koło Gospodyń Wiejskich ze Skidniowa oraz Zespół Folklorystyczny „Skidniowianie” reprezentowały Gminę Kotla podczas Powiatowych Prezentacje Tradycji Wielkanocnych, które odbyły się 31 marca 2017 r. na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Głogowie.  Organizatorem prezentacji było Starostwo Powiatowe w Głogowie, Technikum nr 6 oraz Zespoł Szkół Ogólnokształcących nr 1.

Impreza podzielona była na część warsztatową dla uczniów, prezentację stołów wielkanocnych i występy zespołów folklorystycznych. Realizowali je partnerzy wydarzenia, między innymi Gmina Kotla. Część warsztatową prowadziły instruktorki z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli, wielkanocny stół pieczołowicie przygotowały panie z KGW Skidniów, a na scenie prezentował się zespół „Skidniowianie” wraz z 15-osobową grupą dzieci.

Panie ze Skidniowa włożyły dużo pracy i czasu w przygotowanie wystawy. Stoły były pięknie udekorowane świątecznymi stroikami, pisankami i palmami. Uczestnicy prezentacji przyszykowali wielkanocne dania, przekąski oraz wypieki. W trakcie imprezy można było nie tylko poszukać świątecznych inspiracji, ale także skosztować dań przygotowanych przez gospodynie z całego powiatu.

Organizatorzy prezentacji ufundowali nagrody rzeczowe dla przedstawicieli poszczególnych gmin. Dodatkowo, Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski przekazał upominek dla reprezentantów stoiska Gminy Kotla. Dla dzieci z zespołu Wójt i dyrektor GOKiS Kotla przygotowali słodkości.

– Serdecznie dziękuję Paniom ze Skidniowa za tak piękne przygotowanie naszego gminnego stoiska i godne reprezentowanie Gminy podczas prezentacji. Zespołowi zaś gratuluję uroczego występu – mówił Wójt Łukasz Horbatowski.

      
 
***********************************************************************************************************

W Cieniu Kolegiaty

Sołectwo Sobczyce i Krzekotówek oraz Zespoły Folklorystyczne „Wrzos” i „Skidniowianie” reprezentowały Gminę Kotla podczas dziesiątej edycji uroczystości „W cieniu Kolegiaty”, która odbyła się tradycyjnie 15 sierpnia przy głogowskiej Kolegiacie.
W przygotowanym namiocie mieszkańcy wspomnianych sołectw, jednocześnie parafianie, raczyli gości imprezy smażonymi pierogami z mięsem i ruskimi, domowym ciastem i ciepłymi napojami. Wszystkie datki, którymi za poczęstunek odwdzięczali się goście, zostały przekazane na rzecz odbudowy Kolegiaty.

Tradycyjnie główną atrakcją tego dnia były występy zespołów folklorystycznych z terenu powiatu głogowskiego. Na scenie dzielnie reprezentowały nas dwa zespoły: „Wrzos” i „Skidniowianie”, których występy nagrodzone zostały gromkimi brawami. Było to szczególnie miłe dla dzieci z zespołu „Skidniowianie”, dla których był to pierwszy wyjazdowy występ przed tak wielką publicznością. Dzieci ubrane były w nowo zakupione przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli stroje ludowe.Serdecznie dziękujemy naszym mieszkańcom zaangażowanym w przygotowanie stoiska, przygotowanie pierogów i wypieków oraz za obsługę stoiska w trakcie imprezy, a naszym zespołom za pełne wdzięku występy.

 
skidniowianie w cieniu kolegiaty3
skidniowianie w cieniu kolegiaty
skidniowianie w cieniu kolegiaty2
 
Galeria foto:
 
http://kotla.pl/component/content/article/1-aktualnopci/3125-w-cieniu-kolegiaty-
 
*****************************************************************************************************************

Powiatowe Prezentacje Tradycji Wielkanocnych

W dniu 17 marca w sali sportowej Technikum nr 6 w Głogowie odbyły się Powiatowe Prezentacje Tradycji Wielkanocnych zorganizowane przez  Starostwo Powiatowe w Głogowie, Technikum nr 6 oraz Dolnośląską Izbę Rolniczą. W tym roku Gminę Kotla reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich ze Skidniowa wraz z Zespołem Folklorystycznym „Skidniowianie”.
Panie włożyły dużo pracy i czasu w przygotowanie wystawy. Stoły były pięknie udekorowane w świąteczne stroiki, pisanki i palmy. Uczestnicy prezentacji przyszykowali wielkanocne dania, przekąski oraz wypieki. W trakcie imprezy można było nie tylko poszukać świątecznych inspiracji, ale także skosztować dań przygotowanych przez gospodynie z całego powiatu. Podczas imprezy prezentowany był program artystyczny przygotowany przez zespoły folklorystyczne.
Dodatkowo, każda z gmin przeprowadzała warsztaty o tematyce wielkanocnej dla 3 grup dzieci: w wieku przedszkolnym oraz dla dzieci ze szkół podstawowych. Z naszej gminy warsztaty przygotował Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli.
Organizatorzy prezentacji ufundowali nagrody rzeczowe dla przedstawicieli gmin. Dodatkowo, Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski ufundował nagrodę dla reprezentantów stoiska Gminy Kotla.
Serdecznie podziękowania dla Koła Gospodyń Wiejskich ze Skidniowa i Zespołu Folklorystycznego „Skidniowianie” za przygotowanie stoiska i wspaniałe reprezentowanie naszej Gminy.
 
[wppa type=”cover” album=”178″]Any comment[/wppa]
 
Skip to content