ul. Głogowska 90, 67-240 Kotla
+48 76 83 18 388
dyrektor@gokiskotla.pl

WRZOS

Zespół Folklorystyczny „Wrzos”

Historia zespołu 

Informacje dotyczące całokształtu dotychczasowej działalności.

„Zespół Folklorystyczny – śmieje się z nas cała wieś. Po wielkich prośbach i namowach wstępuje do zespołu kolejna członkini. Chcemy mieć jednakowe stroje, ale trudno kupić materiał z powodu kryzysu w Polsce. Po objazdach okolicznych miast, za pieniądze wypracowane w Kole Gospodyń Wiejskich, kupujemy materiał i szyjemy stroje. Na uroczystym podsumowaniu konkursu „Więcej owoców, warzyw i kwiatów” dajemy pierwszy występ”

( Kronika Zespołu, sierpień 1982 r.)

I tak w roku 1982 zaczyna się historia Zespołu Folklorystycznego WRZOS, którego założycielką i wieloletnią kierowniczką była Pani Regina Wyrwas. Na początku zespół liczył siedem kobiet, a w roku 1983 do zespołu wstąpiły kolejne członkinie.

Bardzo szybko WRZOS stał się jednym z najbardziej znanych zespołów w dawnym województwie legnickim. Ogromny wpływ na to miało wielkie zaangażowanie członków zespołu, jak również to, że w 1984 roku instruktorem muzycznym i kierownikiem został Waldemar Gorzelańczyk, grający na akordeonie. Zmienił on brzmienie zespołu, repertuar i przebudował kapelę.

WRZOS szybko wypracował bogaty program artystyczny oraz zaczął odnosić znaczące sukcesy, m.in. zdobył I miejsce w konkursie przyśpiewek oraz wyróżnienie za kapelę na IV Spotkaniach Zespołów Folklorystycznych woj. legnickiego w Złotoryi.

„Śpiewające gospodynie z Chociemyśli stały się znane. Nic zatem dziwnego, że przed kilkoma dniami odwiedziła Chociemyśl ekipa Polskiego Radia, by nagrać piosenki zespołu. Będzie je można usłyszeć w programie II PR. Zapewne cała wieś zasiądzie przy radioodbiornikach.”

( Słowo Polskie, 23.07.1985 r.)

W 1987 roku zespół WRZOS zdobył I miejsce w konkursie na rózgę i wianek weselny oraz wyróżnienie za najlepiej zaprezentowany dowolny program artystyczny na VI Spotkaniach Zespołów Folklorystycznych w Legnicy.

Podczas IX Spotkań Zespołów Folklorystycznych woj. legnickiego otrzymał nagrodę za piosenkę obrzędową, a na X Spotkaniach nagrodę w konkursie mistrz i uczeń.
Kolejne wyróżnienie zespół uzyskał na III Krajowym Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Kielcach. W niedługim czasie został on wyróżniony nagrodą dyrektora Muzeum Sztuk Pięknych w Zielonej Górze na II Spotkaniach Grup Śpiewaczych „Ziemia i Pieśń”.
W roku 1995 na XIV Spotkaniach Zespołów Folklorystycznych w Legnicy otrzymał puchar prezydenta miasta Legnicy.

Podczas XVII Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych WRZOS otrzymał I miejsce i Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki.

W ramach Dni Kultury Polskiej w Kielcach, a następnie w Kamieniu Pomorskim, w Legnicy oraz na wyspie Wolin, WRZOS odniósł liczne sukcesy, zdobywając wiele głównych nagród i wyróżnień.

Zespół folklorystyczny WRZOS zostaje doceniony także poza granicami naszego kraju. Występuje m.in. w: Cottbus (trzykrotnie), Gubinie, Eisenhuttenstadt, Trincu w Czechach, Szwecji.

„Zespół można zaliczyć do najlepszych wizytówek gminy. Rozsławia ją nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Zespół podbił także serca widzów podczas występów w zaprzyjaźnionym z Głogowem miastem Eisenhuttenstadt”.

(Tygodnik Głogowski)

Jednym z najważniejszym występów zagranicznych był występ w Guben, podczas imprezy zorganizowanej na terenie Niemiec, w ramach promocji światowych targów EXPO 2000 w Hanowerze.

„Zespół wyjeżdża na targi EXPO 2000 do Guben, aby zaprezentować swój repertuar. Wystąpiło 14 zespołów i my. Zgotowano nam owacje na stojąco.”

(Kronika Zespołu, 24.09.2000 r. )

„W Cottbus wykonaliśmy dwie piosenki w języku niemieckim, Niemcy śpiewali razem z nami. Byli bardzo mile zaskoczeni, podziękowaniom nie było końca.”

( Kronika Zespołu, 14.06.2001 r.)

Zespół WRZOS na zaproszenie Marszałka Województwa Dolnośląskiego w 2003 roku brał udział w Ogólnopolskim Święcie Plonów, czyli Dożynkach Prezydenckich w Spale.
Podczas uroczystości dożynkowych WRZOS jako jedyny zespół z całego kraju wystąpił z przyśpiewkami przed Prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim oraz zdobył wyróżnienie w konkursie na najładniejszy wieniec.

„Gratuluję Państwu wyróżnienia w konkursie na najładniejszy wieniec przygotowany na Dożynki Prezydenckie w Spale w 2003 roku. Jestem pod wrażeniem pomysłowości i umiejętności wszystkich autorów tego dzieła.
Dziękuję Państwu za starania i za trud włożony w przygotowanie tegorocznego, nagrodzonego wieńca.”

(List od Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego)

W 2005 r. zespół występował także w Pałacu Kultury w Warszawie oraz gościł w Sejmie i Senacie RP.

Aktualnie kierownikiem Zespołu jest Pani Halina Przybylska. Siedziba zespołu mieści się w Wiejskim Domu Kultury w Chociemyśli.

We „wrzosowym domu” można znaleźć wszystko: piec kaflowy, kuchnię oraz bardzo dużo różnych pamiątek, nagród i książek oraz fotografii z imprez, w których brali udział. Jest to takie miejsce, do którego się wraca z ochotą.

Do zespołu należą mieszkańcy Chociemyśli i okolicznych miejscowości, w różnym wieku. Zespół tworzy 8-mio osobowa kapela: 2 akordeony, skrzypce, klarnet, trąbka, saksofon, bęben i kontrabas oraz 17-sto osobowa grupa wokalno-taneczna. W repertuarze liczącym ponad 200 pozycji zespół wykonuje utwory ludowe z różnych regionów Polski, piosenki kresowe, ukraińskie, pieśni biesiadne, religijne oraz w wykonaniu kapeli utwory do tańca, przygrywki, marsze i wiwaty.

„Lud ma piewców, a piewca czuły jak wierzbina, serdeczne latorośle ku przechodniom zgina”

( Cyprian Kamil Norwid)

Przez 25 lat Zespół WRZOS czynnie uczestniczył w życiu społeczno – kulturalnym i religijnym Gminy Kotla, Ziemi Głogowskiej i Dolnego Śląska. Repertuar Zespołu jest zasadniczo podporządkowany potrzebom kulturalnym zamieszkałej tu ludności. Służy kultywowaniu, potrzebie przypominania oraz upowszechniania tradycji i dorobku kultury regionów przybyłej na Ziemie odzyskane ludności.

Dwie fale migracji ludności na te ziemie – jedna od 1945, a druga w okresie budowy Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego powodują, że repertuar zespołu jest różnorodny.
WRZOS jest jednym z najbardziej utytułowanych zespół w województwie dolnośląskim.

Najważniejsze sukcesy zespołu to:
wyróżnienie na Krajowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Kielcach
II miejsce na I Krajowym Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim
Nagroda Ministra Kultury i Sztuki na XVII-tych Spotkaniach Zespołów Folklorystycznych w Legnicy
nagrody na festiwalach i przeglądach w Żarach oraz Szprotawie
reprezentowanie Dolnego Śląska na Dożynkach Prezydenckich w Spale
występ na Koncercie Galowym w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie podczas XII Krajowego Zjazdu Kółek i Organizacji Rolniczych
dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt osiągnięć
wydanie płyty z najpopularniejszymi utworami („Jeszcze echo naszych piosenek szumi wśród lasów i pól – słyszycie?”)

W czasie 25 lat Zespół WRZOS jako ambasadorowie polskiej kultury ludowej, prezentował swój dorobek podczas wyjazdów zagranicznych – kilkakrotnie do Niemiec, Szwecji, Czech, Słowacji, na Litwę i Ukrainę.

Zaangażowanie członków zespołu sprawiło, że jest ostoją pięknych tradycji i kultury ludowej wsi polskiej oraz w znakomity sposób promuje gminę Kotla, powiat głogowski i województwo dolnośląskie na szerokim forum kultury.

 

Występ zespołu podczas Gminnych Dożynek 26.08.2023 r.

Skip to content