ul. Głogowska 90, 67-240 Kotla
+48 76 83 18 388
dyrektor@gokiskotla.pl

Zabawy ruchowe

Zabawy ruchowe

Chociaż zabawy ruchowe w przedszkolu, w domu, czy na świeżym powietrzu kojarzą się przede wszystkim z pożytkowaniem dziecięcej energii i dbaniem o zdrowie fizyczne, to ich cele nie ograniczają się jedynie do tych dwóch aspektów. Codzienny ruch umożliwia wszechstronny rozwój dziecka i ma wpływ na jego kilka obszarów jednocześnie. Co więc dają najmłodszym zabawy ruchowe?

  • Dbają o rozwój motoryczny – wszystkie gry i zabawy ruchowe wspierają rozwój motoryki dużej, która jest znów niezbędna do opanowania motoryki małej potrzebnej między innymi podczas nauki pisania, czy precyzyjnych ruchów palcami.
  • Wspierają koordynację i poczucie równowagi – zabawy ruchowe dla dzieci sprzyjają lepszemu panowaniu nad ciałem oraz zwiększają jego świadomość.
  • Rozwijają zdolność koncentracji – aktywność fizyczna, szczególnie uprawianie sportów, wiąże się często z koniecznością utrzymania dłuższego skupienia, co wzmacnia tę umiejętność i pozwala przenosić na inne obszary życia.
  • Pomagają w samoregulacji – gry i zabawy ruchowe to ważny element rozwoju emocjonalnego i społecznego. Uczą radzenia sobie z emocjami, sprzyjają rozwojowi cierpliwości i dążenia do celu, a także dają poczucie przynależności i ułatwiają odnajdywanie się w grupie.
  • Uczą zdrowych nawyków – dzięki regularnemu ruchowi najmłodsi kształtują w sobie postawy związane ze zdrowym stylem życia oraz odkrywają, jak czerpać radość z aktywności fizycznej. To znów może zaowocować w przyszłości większą chęcią wdrażania prozdrowotnych nawyków.
  • Działają relaksująco na ciało i umysł – każda zabawa dla dzieci ruchowa sprzyja odprężeniu zarówno psychicznemu, jak i fizycznemu. Dzięki hormonom, które wytwarzają się podczas aktywności, łatwo o poprawę ogólnego nastroju, zmniejszenie objawów stresu oraz zwiększenia poczucia satysfakcji.
  • Pobudzają kreatywność – zabawy ruchowe mogą sprzyjać rozwojowi dziecięcej kreatywności, szczególnie gdy konieczne jest rozwiązywanie problemów technicznych.
  • Wzmacniają kompetencje społeczne – niektóre rodzaje zabaw ruchowych pomagają kształtować umiejętności współpracy, dzielenia się, czy komunikacji, co przekłada się między innymi na zdolność nawiązywania i utrzymywania relacji w codziennym życiu.

WTOREK: 

16:00 – 17:00 sala widowiskowa

WSTĘP WOLNY! 

PROWADZĄCA: Julita Cwajna

Skip to content