Podziękowaliśmy za plony

Dziś (31.08) w Kotli odbyły się Dożynki Gminy Kotla, których gospodarzem było sołectwo Ceber z panią sołtys Anną Gniewosz na czele. Tegorocznymi starostami dożynek byli pani Iwona Oleksy-Bułkowska z Kulowa oraz pan Jacek Wołoszyn z Cebra. Dożynki zorganizował Gminny Ośrodek Kultury i Sportu i Gmina Kotla.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Kotli odprawioną przez proboszcza Andrzeja Skoczylasa, podczas której dziękowano za tegoroczne plony i proszono o dalsze urodzaje. Mszę uświetniły gminne zespoły folklorystyczne. Delegacje wieńcowe i chlebowe z 12 sołectw przekazały swoje dary, wyrażając wdzięczność i uznanie dla rolników za ich trud. Po mszy uczestnicy w barwnym korowodzie prowadzonym przez Orkiestrę Zakładową Huty Miedzi Głogów, na czele którego szli starostowie, władze gminy, zaproszeni goście, zespoły folklorystyczne Grochowiczanki, Wrzos i Skidniowianie oraz mieszkańcy przemaszerowali na teren rekreacyjno-sportowy w Kotli. Tam odbył się tradycyjny obrzęd przekazania i podzielenia chleba. Starostowie dożynek wraz z Wójtem Gminy Kotla Panią Kamilą Suchocką-Szperlik, Przewodniczącym Rady Gminy panem Grzegorzem Stroińskim i panią sołtys Cebra Anną Gniewosz podzielili się chlebem ze wszystkimi uczestnikami wydarzenia.

Następnie odbyło się tradycyjne ośpiewanie wieńców. Zespoły folklorystyczne zaprezentowały się w nowych strojach, zakupionych dzięki środkom pozyskanym przez Gminę Kotla z KGHM Polska Miedź S.A. oraz budżetu województwa dolnośląskiego w ramach programu Odnowa Dolnośląskiej Wsi.

Za ciężką pracę i zaangażowanie w przygotowanie wieńców dożynkowych wszystkie sołectwa zostały uhonorowane nagrodami pieniężnymi w formie czeków. Na najmłodszych czekały bezpłatne atrakcje, takie jak dmuchańce, trampoliny i inne. W namiocie promocyjnym Gminy Kotla częstowano domowym ciastem, chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem, przygotowanymi przez mieszkańców sołectwa Ceber, a także wędlinami przekazanymi przez Państwa Jaworskich z Moszowic. Ponadto rozdano gadżety przekazane przez KGHM Polska Miedź S.A. Tego dnia podczas dożynek Koło Gospodyń Wiejskich Kotlanki- w kobietach siła zainaugurowało swoją działalność. Z tej okazji członkinie koła przygotowały stoisko z kawą, ciastem i pierogami, a także częstowały zgromadzonych tortem.
– Mimo że tegoroczne plony nie były najobfitsze, z dumą i radością uczciliśmy dożynki, składając podziękowania wszystkim rolnikom za ich ciężką pracę i zaangażowanie. To wyjątkowy moment, by docenić Wasz trud i oddanie, które są nieocenione dla naszej społeczności- mówiła Wójt Gminy Kotla Kamila Suchocka-Szperlik.

Wieczorem uczestnicy dożynek mogli bawić się wspólnie na koncercie Etna. Po koncercie rozpoczęła się tradycyjna zabawa dożynkowa.

Szczególne podziękowania należą się mieszkańcom sołectwa Ceber za zaangażowanie w organizację dożynek, pani sołtys Annie Gniewosz z mężem, Państwu Małgorzacie i Stanisławowi Foterek, panu Michałowi Foterek, pani Gabrieli Foterek, pani Marlenie Paszkowskiej, Państwu Iwonie i Krzysztofowi Czerniawskim,  pani Izabeli Czerniawskiej, Państwu Agacie i Ryszardowi Gniewosz, panu Łukaszowi Karczewskiemu, pani Barbarze Król, panu Krzysztofowi Olszewskiemu, pani Stanisławie Krawczyk, pani Honoracie Trofimiuk, pani Magdalenie Trofimiuk oraz Panom Pawłowi Pokora z Gospodarstwa Rolnego Ceber  i Grzegorzowi Gniewosz, Pani Bogumile Gaj, Pani Franciszce Olszewskiej oraz Panu Andrzejowi Peszko. Podziękowania dla starościny pani Iwony Oleksy-Bułkowskiej i starosty Pana Jacka Wołoszyna.

Dziękujemy pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli z dyrektor Iwoną Adamczak , zespołom folklorystycznym Grochowiczanki, Wrzos i Skidniowianie, Orkiestrze Zakładowej Huty Miedzi Głogów, reprezentantom sołectw Gminy Kotla, strażakom OSP Kotla oraz wszystkim mieszkańcom zaangażowanym w oprawę mszy świętej. Podziękowania kierujemy również do Państwa Elżbiety i Roberta Jaworskich za przekazanie wędlin, a także do wszystkich sponsorów i darczyńców, w tym: firmy Wena Projekt 2 Sp. z o.o. , Bank Spółdzielczy w Głogowie, GPK Głogów oraz spółce ElectrumConcreo.

galeria foto w linku poniżej: