Wycieczka na Jasną Górę

19 lipca 2024 r. w ramach akcji „Lato z GOKiS” odbyła się wycieczka na Jasną Górę w Częstochowie, w której wzięło udział blisko pięćdziesięciu uczestników.

Jasna Góra w Częstochowie jest niezwykle ważnym miejscem nie tylko dla przybywających tam pielgrzymów, ale także dla turystów, zainteresowanych wyjątkową historią klasztoru oraz architektonicznymi walorami zabytkowej twierdzy. Na terenie Jasnej Góry znajduje się aż pięć Kaplic, które bez wątpienia prezentują niezwykły kunszt artystyczny. Ołtarze, obrazy, rzeźby, filary, ryngrafy, tablice wotywne – to tylko niektóre z zabytków znajdujących się w Kaplicach. Bez dwóch zdań największym skarbem sanktuarium jest jednak Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Poza punktami przeznaczonymi do modlitwy na Jasnej Górze uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć jeszcze aż osiem wyjątkowych miejsc do zwiedzania. To Arsenał, Bastion św. Rocha, Golgota jasnogórska, Kaplica Pamięci Narodu, Muzeum 600-lecia, Sala Rycerska, Skarbiec oraz Wieża, która do niedawna była najwyższą w Polsce.