Zespół Folklorystyczny „Wrzos”
Historia zespołu
Informacje dotyczące całokształtu dotychczasowej działalności.
„Zespół Folklorystyczny – śmieje się z nas cała wieś. Po wielkich prośbach i namowach wstępuje do zespołu kolejna członkini. Chcemy mieć jednakowe stroje, ale trudno kupić materiał z powodu kryzysu w Polsce. Po objazdach okolicznych miast, za pieniądze wypracowane w Kole Gospodyń Wiejskich, kupujemy materiał i szyjemy stroje. Na uroczystym podsumowaniu konkursu „Więcej owoców, warzyw i kwiatów” dajemy pierwszy występ”
( Kronika Zespołu, sierpień 1982 r.)
I tak w roku 1982 zaczyna się historia Zespołu Folklorystycznego WRZOS, którego założycielką i wieloletnią kierowniczką była Pani Regina Wyrwas. Na początku zespół liczył siedem kobiet, a w roku 1983 do zespołu wstąpiły kolejne członkinie.
Bardzo szybko WRZOS stał się jednym z najbardziej znanych zespołów w dawnym województwie legnickim. Ogromny wpływ na to miało wielkie zaangażowanie członków zespołu, jak również to, że w 1984 roku instruktorem muzycznym i kierownikiem został Waldemar Gorzelańczyk, grający na akordeonie. Zmienił on brzmienie zespołu, repertuar i przebudował kapelę.
WRZOS szybko wypracował bogaty program artystyczny oraz zaczął odnosić znaczące sukcesy, m.in. zdobył I miejsce w konkursie przyśpiewek oraz wyróżnienie za kapelę na IV Spotkaniach Zespołów Folklorystycznych woj. legnickiego w Złotoryi.
„Śpiewające gospodynie z Chociemyśli stały się znane. Nic zatem dziwnego, że przed kilkoma dniami odwiedziła Chociemyśl ekipa Polskiego Radia, by nagrać piosenki zespołu. Będzie je można usłyszeć w programie II PR. Zapewne cała wieś zasiądzie przy radioodbiornikach.”
( Słowo Polskie, 23.07.1985 r.)
W 1987 roku zespół WRZOS zdobył I miejsce w konkursie na rózgę i wianek weselny oraz wyróżnienie za najlepiej zaprezentowany dowolny program artystyczny na VI Spotkaniach Zespołów Folklorystycznych w Legnicy.
Podczas IX Spotkań Zespołów Folklorystycznych woj. legnickiego otrzymał nagrodę za piosenkę obrzędową, a na X Spotkaniach nagrodę w konkursie mistrz i uczeń.
Kolejne wyróżnienie zespół uzyskał na III Krajowym Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Kielcach. W niedługim czasie został on wyróżniony nagrodą dyrektora Muzeum Sztuk Pięknych w Zielonej Górze na II Spotkaniach Grup Śpiewaczych „Ziemia i Pieśń”.
W roku 1995 na XIV Spotkaniach Zespołów Folklorystycznych w Legnicy otrzymał puchar prezydenta miasta Legnicy.
Podczas XVII Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych WRZOS otrzymał I miejsce i Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki.
W ramach Dni Kultury Polskiej w Kielcach, a następnie w Kamieniu Pomorskim, w Legnicy oraz na wyspie Wolin, WRZOS odniósł liczne sukcesy, zdobywając wiele głównych nagród i wyróżnień.
Zespół folklorystyczny WRZOS zostaje doceniony także poza granicami naszego kraju. Występuje m.in. w: Cottbus (trzykrotnie), Gubinie, Eisenhuttenstadt, Trincu w Czechach, Szwecji.
„Zespół można zaliczyć do najlepszych wizytówek gminy. Rozsławia ją nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Zespół podbił także serca widzów podczas występów w zaprzyjaźnionym z Głogowem miastem Eisenhuttenstadt”.
(Tygodnik Głogowski)
Jednym z najważniejszym występów zagranicznych był występ w Guben, podczas imprezy zorganizowanej na terenie Niemiec, w ramach promocji światowych targów EXPO 2000 w Hanowerze.
„Zespół wyjeżdża na targi EXPO 2000 do Guben, aby zaprezentować swój repertuar. Wystąpiło 14 zespołów i my. Zgotowano nam owacje na stojąco.”
(Kronika Zespołu, 24.09.2000 r. )
„W Cottbus wykonaliśmy dwie piosenki w języku niemieckim, Niemcy śpiewali razem z nami. Byli bardzo mile zaskoczeni, podziękowaniom nie było końca.”
( Kronika Zespołu, 14.06.2001 r.)
Zespół WRZOS na zaproszenie Marszałka Województwa Dolnośląskiego w 2003 roku brał udział w Ogólnopolskim Święcie Plonów, czyli Dożynkach Prezydenckich w Spale.
Podczas uroczystości dożynkowych WRZOS jako jedyny zespół z całego kraju wystąpił z przyśpiewkami przed Prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim oraz zdobył wyróżnienie w konkursie na najładniejszy wieniec.
„Gratuluję Państwu wyróżnienia w konkursie na najładniejszy wieniec przygotowany na Dożynki Prezydenckie w Spale w 2003 roku. Jestem pod wrażeniem pomysłowości i umiejętności wszystkich autorów tego dzieła.
Dziękuję Państwu za starania i za trud włożony w przygotowanie tegorocznego, nagrodzonego wieńca.”
(List od Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego)
W 2005 r. zespół występował także w Pałacu Kultury w Warszawie oraz gościł w Sejmie i Senacie RP.
Aktualnie kierownikiem Zespołu jest Pani Halina Przybylska. Siedziba zespołu mieści się w Wiejskim Domu Kultury w Chociemyśli.
We „wrzosowym domu” można znaleźć wszystko: piec kaflowy, kuchnię oraz bardzo dużo różnych pamiątek, nagród i książek oraz fotografii z imprez, w których brali udział. Jest to takie miejsce, do którego się wraca z ochotą.
Do zespołu należą mieszkańcy Chociemyśli i okolicznych miejscowości, w różnym wieku. Zespół tworzy 8-mio osobowa kapela: 2 akordeony, skrzypce, klarnet, trąbka, saksofon, bęben i kontrabas oraz 17-sto osobowa grupa wokalno-taneczna. W repertuarze liczącym ponad 200 pozycji zespół wykonuje utwory ludowe z różnych regionów Polski, piosenki kresowe, ukraińskie, pieśni biesiadne, religijne oraz w wykonaniu kapeli utwory do tańca, przygrywki, marsze i wiwaty.
„Lud ma piewców, a piewca czuły jak wierzbina, serdeczne latorośle ku przechodniom zgina”
( Cyprian Kamil Norwid)
Przez 25 lat Zespół WRZOS czynnie uczestniczył w życiu społeczno – kulturalnym i religijnym Gminy Kotla, Ziemi Głogowskiej i Dolnego Śląska. Repertuar Zespołu jest zasadniczo podporządkowany potrzebom kulturalnym zamieszkałej tu ludności. Służy kultywowaniu, potrzebie przypominania oraz upowszechniania tradycji i dorobku kultury regionów przybyłej na Ziemie odzyskane ludności.
Dwie fale migracji ludności na te ziemie – jedna od 1945, a druga w okresie budowy Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego powodują, że repertuar zespołu jest różnorodny.
WRZOS jest jednym z najbardziej utytułowanych zespół w województwie dolnośląskim.
Najważniejsze sukcesy zespołu to:
wyróżnienie na Krajowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Kielcach
II miejsce na I Krajowym Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim
Nagroda Ministra Kultury i Sztuki na XVII-tych Spotkaniach Zespołów Folklorystycznych w Legnicy
nagrody na festiwalach i przeglądach w Żarach oraz Szprotawie
reprezentowanie Dolnego Śląska na Dożynkach Prezydenckich w Spale
występ na Koncercie Galowym w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie podczas XII Krajowego Zjazdu Kółek i Organizacji Rolniczych
dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt osiągnięć
wydanie płyty z najpopularniejszymi utworami („Jeszcze echo naszych piosenek szumi wśród lasów i pól – słyszycie?”)
W czasie 25 lat Zespół WRZOS jako ambasadorowie polskiej kultury ludowej, prezentował swój dorobek podczas wyjazdów zagranicznych – kilkakrotnie do Niemiec, Szwecji, Czech, Słowacji, na Litwę i Ukrainę.
Zaangażowanie członków zespołu sprawiło, że jest ostoją pięknych tradycji i kultury ludowej wsi polskiej oraz w znakomity sposób promuje gminę Kotla, powiat głogowski i województwo dolnośląskie na szerokim forum kultury.
Występ zespołu podczas Gminnych Dożynek 31.08.2024 r.
Występ zespołu podczas imprezy pn. „W cieniu Kolegiaty” 15.08.2024 r.
Występ zespołu podczas Gminnych Dożynek 26.08.2023 r.
Najnowsze wpisy
Zumba to fantastyczne rozwiązanie dla osób, które uwielbiają muzykę, taniec i ruch! Niezależnie od wieku, płci czy poziomu sprawności fizyczneRead more...
Ruch to bardzo ważny element w życiu każdego człowieka, a już w szczególności w życiu dziecka. To właśnie często niedoceniana zabawa daje wRead more...
Wczoraj, po dłuższej przerwie odbyły się zajęcia manualne dla dzieci oraz zdrowy kręgosłup dla dorosłych.Na pośbę dzieci pracowaliśmy długRead more...
Zajęcia w świetlicach gminnych, to nie tylko czas poświęcony zabawie oraz odrabianiu lekcji, to również czas odpoczynku oraz zdobywania nowych uRead more...
Kategorie wpisów
- Aktualności (614)
- Biblioteka (2)
- Plakat (21)
- Wydarzenia (8)
ul. Głogowska 90, 67-240 Kotla
gokiskotla_biuro@wp.pl dyrektor@gokiskotla.pl
+48 76 83 18 388
© 2024 . Built using WordPress and the Mesmerize Theme