.
.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli

.

Zespół Folklorystyczny SKIDNIOWIANIE

Historia zespołu

Zespół powstał w 1983 r. z inicjatywy przewodniczącej KGW pani Józefy Ciunajcius. Pierwszym kierownikiem zespołu była pani Helena Ratajek. Obecnie kierownikiem jest pani Bogusława Kościelak. W zespole występuje dwadzieścia pięć osób, w tym dziewięcioro dorosłych i szesnaścioro dzieci. Kapela składa się z dwóch osób: akordeonisty i skrzypka.”Skidniowianie” występowali m.in. w Książu, gościnnie w gminie Pniewy, corocznie na przeglądach zespołów folklorystycznych Legnicy. Osiągnięcia zespołu to:

  • II miejsce na przeglądzie zespołów województwa legnickiego w 1992 roku
  • wyróżnienie w latach 2000-2002 na przeglądzie w Legnicy
  • wyróżnienie w 2000 roku na wojewódzkim przeglądzie zespołów folklorystycznych
  • nagroda Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na przeglądzie w 2001 roku.

„Skidniowianie” swoimi występami uświetniają wiele wydarzeń i uroczystości na terenie gminy oraz powiatu.
W 2013 roku zespół otrzymał jubileuszową nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

******************************************

Wyjątkowe Dożynki 2017

Sołectwo Moszowice było gospodarzem tegorocznego święta plonów w Gminie Kotla, choć ze względu na intensywne opady deszczu, organizatorzy postanowili przenieść uroczystość na teren rekreacyjno-sportowy w Kotli.
Uroczystości dożynkowe rozpoczął barwny korowód, w którym reprezentacje sołectw niosły tradycyjne wieńce i chleby wypieczone z tegorocznych zbóż, po którym ks. proboszcz Andrzej Skoczylas odprawił dziękczynną Mszę Świętą. Po mszy Starostowie dożynek Pani Małgorzata Kurosz z Kotli i Piotr Sołonynka z Moszowic przekazali gospodarzom kwiaty i chleb, którym po podzieleniu Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski i Przewodnicząca Rady Halina Przybylska wspólnie ze starostami dożynek i sołtysem Moszowic Panią Haliną Bobel częstowali wszystkich uczestników dożynek.
Zgodnie z tradycją po ceremoniale dzielenia chleba sołectwa ośpiewywały swoje wieńce. Specjalny program z tej okazji przygotowali także gospodarze dożynek, czyli mieszkańcy Moszowic. W tym roku wieńce przygotowało 9 sołectw. Wszystkie za swój trud zostały nagrodzone.
Nagrody, w postaci czeków na kwotę po 1500 zł, z rąk Wójta Łukasza Horbatowskiego, Przewodniczącej Rady Haliny Przybylskiej i Dyrektora GOKiS Iwony Adamczak odebrały nasze dwa zespoły folklorystyczne „Wrzos”, obchodzący w tym roku 35-lecie pracy oraz „Grochowiczanki” świętujące 30-lecie. Na zakończenie części folklorystycznej na scenie prezentował się zespół „Skidniowianie”.
Na stoisku promocyjnym Gminy Kotla, przygotowanym przez pracowników Urzędu Gminy, prezentowano lokalne rękodzieło, serwety i wyszywane obrazy. Ponadto mieszkańcy sołectwa Moszowice przygotowali obfity poczęstunek dla zaproszonych gości, a uczestników dożynek witali domowym ciastem, chlebem ze smalcem i ogórkiem oraz produkowanymi w Moszowicach swojskimi wędlinami. Dzieci mogły bawić się przez cały czas trwania imprezy na udostępnionych w większości bezpłatnie atrakcyjnych dmuchanych zabawkach.
W taneczny nastrój mieszkańców gminy wprawiła gwiazda tegorocznych dożynek – znany w kraju zespół disco polo „Effect”. Na zakończenie dożynek odbyła się zabawa taneczna z zespołem „Contrast”, którego ze sceny nie chciełi puścić rozbawieni uczestnicy potańcówki.
Bardzo serdecznie dziękujemy Starostom Dożynek, mieszkańcom Moszowic, mieszkańcom sołectw z terenu naszej gminy i gościom za udział w dożynkach, a także pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli, Urzędu Gminy, strażakom z OSP Kotla i wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie dożynek. Dziękujemy takśe naszym sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu Wschowa, oddział w Kotli, oraz GPK SUEZ. Dzięki zaangażowaniu nas wszystkich mogliśmy przeżyć tak wspaniałą uroczystość.
*******************************************************

Nagrodzeni „W cieniu Kolegiaty”

Silna reprezentacja Gminy Kotla 15 sierpnia b.r. wzięła udział w XI edycji „W cieniu kolegiaty”. Powodów do radości mamy kilka. Wójt Gminy Łukasz Horbatowski otrzymał z rąk starosty głogowskiego Odznakę Honorową „Złoty Herb Powiatu Głogowskiego”. Zespół Folklorystyczny „Wrzos” z Chociemyśli z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 35-lecia swojej działalności, uhonorowany został nagrodą w wysokości 1000 złotych, a świętujący swoje 30-lecie Zespół Folklorystyczny „Grochowiczanki” odebrał czek na 800 zł. Miłym akcentem w czasie występu naszego zespołu „Skidniowianie” były życzenia pod adresem jubilatów i wspólne z publicznością odśpiewane „Sto lat”. Po drugiej stronie sceny Gminę Kotla, i jednocześnie swoją parafię, pięknie reprezentowało Sołectwo Krzekotówek i Sobczyce. Na przygotowanym stoisku promocyjnym prezentowane było rękodzieło przygotowane przez Panią Krystynę Filipowicz, a mieszkanki Krzekotówka i Sobczyc częstowały gości słodkimi wypiekami i smażonymi pierogami ruskimi i z mięsem.
Wszystkie datki, którymi za poczęstunek odwdzięczali się goście, zostały przekazane na rzecz odbudowy Kolegiaty.

W przygotowaniu stoiska mieszkańców i zespoły wsparł Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli i Gmina Kotla. Serdecznie dziękujemy naszym mieszkańcom zaangażowanym w przygotowanie stoiska, przygotowanie pierogów, wypieków, transport oraz za obsługę stoiska w trakcie imprezy, a naszym zespołom za pełne wdzięku występy.

****************************************************

Koncertowy miesiąc zespołów folklorystycznych z naszej gminy

Zespoły folklorystyczne z naszej gminy mają za sobą koncertowy miesiąc. 10 czerwca br. zespół „Grochowiczanki” i „Skidniowianie” uczestniczyli w 24. Przeglądzie Kapel
i Zespołów Ludowych, który odbył się w Jaczowie.
Nasze zespoły jak zawsze zebrały od miłośników muzyki folklorystycznej gromkie brawa za swoje występy. Każdy z zespołów otrzymał pamiątkowy dyplom i statuetkę.

9 lipca zaś zespół „Skidniowianie” oraz „Wrzos” ze swoimi występami gościli w Serbach, gdzie odbył się III Przegląd Piosenki Folklorystycznej Iskieriada 2017. W sumie w przeglądzie uczestniczyło 13 zespołów z terenu całego kraju. Tu publiczność również doceniła twórczość zespołów z naszej gminy. W podziękowaniu za występy, każdy zespół otrzymał pamiątkowy dyplom oraz statuetkę. – Kieruję serdeczne podziękowania do wszystkich członków naszych zespołów folklorystycznych za reprezentowanie Gminy Kotla poza jej granicami, dbanie o pamięć kulturową i tradycję – mówi Łukasz Horbatowski, wójt Gminy Kotla.

Zespołami folklorystycznymi „Skidniowianie”, „Wrzos” i „Grochowiczanki” opiekuje się Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli.

Strona główna » Zespół Folklorystyczny SKIDNIOWIANIE » Koncertowy miesiąc zespołów folklorystycznych z naszej gminy
7dab689f2a06ed7150de554e4e5fa1ae.jpg
7dab689f2a06ed7150de554e4e5fa1ae.jpg
10.jpg
10.jpg
24dd17a491c39521624dd4e65daad73c.jpg
24dd17a491c39521624dd4e65daad73c.jpg
8679ee3884d65070fc90b1cb1ebfb673.jpg
8679ee3884d65070fc90b1cb1ebfb673.jpg
20136287_1606044462740448_968094045_n.jpg
20136287_1606044462740448_968094045_n.jpg
20136359_1606044816073746_1390336895_n.jpg
20136359_1606044816073746_1390336895_n.jpg
ce9d330550a1c972e23916e11d49bdc6.jpg
ce9d330550a1c972e23916e11d49bdc6.jpg

***********************************************************

Majówka 2017

Występy artystyczne dzieci i młodzieży, zespołów folklorystycznych „Wrzos”, „Grochowiczanki” i „Skidniowianie”, pokaz iluzjonisty i zabawa taneczna z zespołem Format wypełniły czas uczestnikom „Majówki”, która odbyła się 30 kwietnia na obiektach rekreacyjno-sportowych w Kotli. Dla najmłodszych czekały bezpłatne dmuchane place zabaw, bańki i wielkie maskotki.

Uczestnicy imprezy mieli okazję podziwiać na scenie wokalne popisy zwycięzców 20. Gminnych Amatorskich Prezentacji Artystycznych, a także zespół piosenki dziecięcej „Radosne Nutki” działający przy GOKiS, zespół wokalny „A to nutki” i zespół taneczny „Rocky” – oba z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kotli oraz młodzież z Gimnazjum Gminnego w Kotli.

Najwięcej emocji wzbudził wśród uczestników pokaz iluzjonisty Mix Man, który zaskakiwał dzieci ciekawymi trikami i sztuczkami. Później iluzjonista wcielił się w rolę Klowna i rozdawał dzieciom kolorowe figurki z balonów. Podczas imprezy dzieci mogły także bezpłatnie korzystać z dmuchanej zjeżdżalni i zamku.

Organizatorami „Majówki” był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli, Gmina Kotla. Imprezę wsparło także Sołectwo Kotla. Serdecznie dziękujemy rodzicom i nauczycielom za przygotowanie dzieci do występów.

galeria foto:

http://www.kotla.pl/galeria/gallery/249

**********************************************************************************

Skidniów reprezentantem Gminy Kotla podczas Święta Tradycji Wielkanocnych Ziemi Głogowskiej

Koło Gospodyń Wiejskich ze Skidniowa oraz Zespół Folklorystyczny „Skidniowianie” reprezentowały Gminę Kotla podczas Powiatowych Prezentacje Tradycji Wielkanocnych, które odbyły się 31 marca 2017 r. na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Głogowie.  Organizatorem prezentacji było Starostwo Powiatowe w Głogowie, Technikum nr 6 oraz Zespoł Szkół Ogólnokształcących nr 1.

Impreza podzielona była na część warsztatową dla uczniów, prezentację stołów wielkanocnych i występy zespołów folklorystycznych. Realizowali je partnerzy wydarzenia, między innymi Gmina Kotla. Część warsztatową prowadziły instruktorki z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli, wielkanocny stół pieczołowicie przygotowały panie z KGW Skidniów, a na scenie prezentował się zespół „Skidniowianie” wraz z 15-osobową grupą dzieci.

Panie ze Skidniowa włożyły dużo pracy i czasu w przygotowanie wystawy. Stoły były pięknie udekorowane świątecznymi stroikami, pisankami i palmami. Uczestnicy prezentacji przyszykowali wielkanocne dania, przekąski oraz wypieki. W trakcie imprezy można było nie tylko poszukać świątecznych inspiracji, ale także skosztować dań przygotowanych przez gospodynie z całego powiatu.

Organizatorzy prezentacji ufundowali nagrody rzeczowe dla przedstawicieli poszczególnych gmin. Dodatkowo, Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski przekazał upominek dla reprezentantów stoiska Gminy Kotla. Dla dzieci z zespołu Wójt i dyrektor GOKiS Kotla przygotowali słodkości.

– Serdecznie dziękuję Paniom ze Skidniowa za tak piękne przygotowanie naszego gminnego stoiska i godne reprezentowanie Gminy podczas prezentacji. Zespołowi zaś gratuluję uroczego występu – mówił Wójt Łukasz Horbatowski.

***********************************************************************************************************

W Cieniu Kolegiaty

Sołectwo Sobczyce i Krzekotówek oraz Zespoły Folklorystyczne „Wrzos” i „Skidniowianie” reprezentowały Gminę Kotla podczas dziesiątej edycji uroczystości „W cieniu Kolegiaty”, która odbyła się tradycyjnie 15 sierpnia przy głogowskiej Kolegiacie.
W przygotowanym namiocie mieszkańcy wspomnianych sołectw, jednocześnie parafianie, raczyli gości imprezy smażonymi pierogami z mięsem i ruskimi, domowym ciastem i ciepłymi napojami. Wszystkie datki, którymi za poczęstunek odwdzięczali się goście, zostały przekazane na rzecz odbudowy Kolegiaty.

Tradycyjnie główną atrakcją tego dnia były występy zespołów folklorystycznych z terenu powiatu głogowskiego. Na scenie dzielnie reprezentowały nas dwa zespoły: „Wrzos” i „Skidniowianie”, których występy nagrodzone zostały gromkimi brawami. Było to szczególnie miłe dla dzieci z zespołu „Skidniowianie”, dla których był to pierwszy wyjazdowy występ przed tak wielką publicznością. Dzieci ubrane były w nowo zakupione przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli stroje ludowe.Serdecznie dziękujemy naszym mieszkańcom zaangażowanym w przygotowanie stoiska, przygotowanie pierogów i wypieków oraz za obsługę stoiska w trakcie imprezy, a naszym zespołom za pełne wdzięku występy.

skidniowianie w cieniu kolegiaty3
skidniowianie w cieniu kolegiaty
skidniowianie w cieniu kolegiaty2
Galeria foto:
http://kotla.pl/component/content/article/1-aktualnopci/3125-w-cieniu-kolegiaty-
*****************************************************************************************************************

Powiatowe Prezentacje Tradycji Wielkanocnych

W dniu 17 marca w sali sportowej Technikum nr 6 w Głogowie odbyły się Powiatowe Prezentacje Tradycji Wielkanocnych zorganizowane przez  Starostwo Powiatowe w Głogowie, Technikum nr 6 oraz Dolnośląską Izbę Rolniczą. W tym roku Gminę Kotla reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich ze Skidniowa wraz z Zespołem Folklorystycznym „Skidniowianie”.
Panie włożyły dużo pracy i czasu w przygotowanie wystawy. Stoły były pięknie udekorowane w świąteczne stroiki, pisanki i palmy. Uczestnicy prezentacji przyszykowali wielkanocne dania, przekąski oraz wypieki. W trakcie imprezy można było nie tylko poszukać świątecznych inspiracji, ale także skosztować dań przygotowanych przez gospodynie z całego powiatu. Podczas imprezy prezentowany był program artystyczny przygotowany przez zespoły folklorystyczne.
Dodatkowo, każda z gmin przeprowadzała warsztaty o tematyce wielkanocnej dla 3 grup dzieci: w wieku przedszkolnym oraz dla dzieci ze szkół podstawowych. Z naszej gminy warsztaty przygotował Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli.
Organizatorzy prezentacji ufundowali nagrody rzeczowe dla przedstawicieli gmin. Dodatkowo, Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski ufundował nagrodę dla reprezentantów stoiska Gminy Kotla.
Serdecznie podziękowania dla Koła Gospodyń Wiejskich ze Skidniowa i Zespołu Folklorystycznego „Skidniowianie” za przygotowanie stoiska i wspaniałe reprezentowanie naszej Gminy.