.
.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli

.

Zespół Folklorystyczny SKIDNIOWIANIE

Historia zespołu

Zespół powstał w 1983 r. z inicjatywy przewodniczącej KGW pani Józefy Ciunajcius. Pierwszym kierownikiem zespołu była pani Helena Ratajek. Obecnie kierownikiem jest pani Bogusława Kościelak. W zespole występuje dwadzieścia pięć osób, w tym dziewięcioro dorosłych i szesnaścioro dzieci. Kapela składa się z dwóch osób: akordeonisty i skrzypka.”Skidniowianie” występowali m.in. w Książu, gościnnie w gminie Pniewy, corocznie na przeglądach zespołów folklorystycznych Legnicy. Osiągnięcia zespołu to:

  • II miejsce na przeglądzie zespołów województwa legnickiego w 1992 roku
  • wyróżnienie w latach 2000-2002 na przeglądzie w Legnicy
  • wyróżnienie w 2000 roku na wojewódzkim przeglądzie zespołów folklorystycznych
  • nagroda Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na przeglądzie w 2001 roku.

„Skidniowianie” swoimi występami uświetniają wiele wydarzeń i uroczystości na terenie gminy oraz powiatu.
W 2013 roku zespół otrzymał jubileuszową nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

*********************************************************************

Majówka 2017

Występy artystyczne dzieci i młodzieży, zespołów folklorystycznych „Wrzos”, „Grochowiczanki” i „Skidniowianie”, pokaz iluzjonisty i zabawa taneczna z zespołem Format wypełniły czas uczestnikom „Majówki”, która odbyła się 30 kwietnia na obiektach rekreacyjno-sportowych w Kotli. Dla najmłodszych czekały bezpłatne dmuchane place zabaw, bańki i wielkie maskotki.

Uczestnicy imprezy mieli okazję podziwiać na scenie wokalne popisy zwycięzców 20. Gminnych Amatorskich Prezentacji Artystycznych, a także zespół piosenki dziecięcej „Radosne Nutki” działający przy GOKiS, zespół wokalny „A to nutki” i zespół taneczny „Rocky” – oba z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kotli oraz młodzież z Gimnazjum Gminnego w Kotli.

Najwięcej emocji wzbudził wśród uczestników pokaz iluzjonisty Mix Man, który zaskakiwał dzieci ciekawymi trikami i sztuczkami. Później iluzjonista wcielił się w rolę Klowna i rozdawał dzieciom kolorowe figurki z balonów. Podczas imprezy dzieci mogły także bezpłatnie korzystać z dmuchanej zjeżdżalni i zamku.

Organizatorami „Majówki” był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli, Gmina Kotla. Imprezę wsparło także Sołectwo Kotla. Serdecznie dziękujemy rodzicom i nauczycielom za przygotowanie dzieci do występów.

galeria foto:

http://www.kotla.pl/galeria/gallery/249

**********************************************************************************

Skidniów reprezentantem Gminy Kotla podczas Święta Tradycji Wielkanocnych Ziemi Głogowskiej

Koło Gospodyń Wiejskich ze Skidniowa oraz Zespół Folklorystyczny „Skidniowianie” reprezentowały Gminę Kotla podczas Powiatowych Prezentacje Tradycji Wielkanocnych, które odbyły się 31 marca 2017 r. na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Głogowie.  Organizatorem prezentacji było Starostwo Powiatowe w Głogowie, Technikum nr 6 oraz Zespoł Szkół Ogólnokształcących nr 1.

Impreza podzielona była na część warsztatową dla uczniów, prezentację stołów wielkanocnych i występy zespołów folklorystycznych. Realizowali je partnerzy wydarzenia, między innymi Gmina Kotla. Część warsztatową prowadziły instruktorki z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli, wielkanocny stół pieczołowicie przygotowały panie z KGW Skidniów, a na scenie prezentował się zespół „Skidniowianie” wraz z 15-osobową grupą dzieci.

Panie ze Skidniowa włożyły dużo pracy i czasu w przygotowanie wystawy. Stoły były pięknie udekorowane świątecznymi stroikami, pisankami i palmami. Uczestnicy prezentacji przyszykowali wielkanocne dania, przekąski oraz wypieki. W trakcie imprezy można było nie tylko poszukać świątecznych inspiracji, ale także skosztować dań przygotowanych przez gospodynie z całego powiatu.

Organizatorzy prezentacji ufundowali nagrody rzeczowe dla przedstawicieli poszczególnych gmin. Dodatkowo, Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski przekazał upominek dla reprezentantów stoiska Gminy Kotla. Dla dzieci z zespołu Wójt i dyrektor GOKiS Kotla przygotowali słodkości.

– Serdecznie dziękuję Paniom ze Skidniowa za tak piękne przygotowanie naszego gminnego stoiska i godne reprezentowanie Gminy podczas prezentacji. Zespołowi zaś gratuluję uroczego występu – mówił Wójt Łukasz Horbatowski.

***********************************************************************************************************

W Cieniu Kolegiaty

Sołectwo Sobczyce i Krzekotówek oraz Zespoły Folklorystyczne „Wrzos” i „Skidniowianie” reprezentowały Gminę Kotla podczas dziesiątej edycji uroczystości „W cieniu Kolegiaty”, która odbyła się tradycyjnie 15 sierpnia przy głogowskiej Kolegiacie.
W przygotowanym namiocie mieszkańcy wspomnianych sołectw, jednocześnie parafianie, raczyli gości imprezy smażonymi pierogami z mięsem i ruskimi, domowym ciastem i ciepłymi napojami. Wszystkie datki, którymi za poczęstunek odwdzięczali się goście, zostały przekazane na rzecz odbudowy Kolegiaty.

Tradycyjnie główną atrakcją tego dnia były występy zespołów folklorystycznych z terenu powiatu głogowskiego. Na scenie dzielnie reprezentowały nas dwa zespoły: „Wrzos” i „Skidniowianie”, których występy nagrodzone zostały gromkimi brawami. Było to szczególnie miłe dla dzieci z zespołu „Skidniowianie”, dla których był to pierwszy wyjazdowy występ przed tak wielką publicznością. Dzieci ubrane były w nowo zakupione przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli stroje ludowe.Serdecznie dziękujemy naszym mieszkańcom zaangażowanym w przygotowanie stoiska, przygotowanie pierogów i wypieków oraz za obsługę stoiska w trakcie imprezy, a naszym zespołom za pełne wdzięku występy.

skidniowianie w cieniu kolegiaty3
skidniowianie w cieniu kolegiaty
skidniowianie w cieniu kolegiaty2
Galeria foto:
http://kotla.pl/component/content/article/1-aktualnopci/3125-w-cieniu-kolegiaty-
*****************************************************************************************************************

Powiatowe Prezentacje Tradycji Wielkanocnych

W dniu 17 marca w sali sportowej Technikum nr 6 w Głogowie odbyły się Powiatowe Prezentacje Tradycji Wielkanocnych zorganizowane przez  Starostwo Powiatowe w Głogowie, Technikum nr 6 oraz Dolnośląską Izbę Rolniczą. W tym roku Gminę Kotla reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich ze Skidniowa wraz z Zespołem Folklorystycznym „Skidniowianie”.
Panie włożyły dużo pracy i czasu w przygotowanie wystawy. Stoły były pięknie udekorowane w świąteczne stroiki, pisanki i palmy. Uczestnicy prezentacji przyszykowali wielkanocne dania, przekąski oraz wypieki. W trakcie imprezy można było nie tylko poszukać świątecznych inspiracji, ale także skosztować dań przygotowanych przez gospodynie z całego powiatu. Podczas imprezy prezentowany był program artystyczny przygotowany przez zespoły folklorystyczne.
Dodatkowo, każda z gmin przeprowadzała warsztaty o tematyce wielkanocnej dla 3 grup dzieci: w wieku przedszkolnym oraz dla dzieci ze szkół podstawowych. Z naszej gminy warsztaty przygotował Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli.
Organizatorzy prezentacji ufundowali nagrody rzeczowe dla przedstawicieli gmin. Dodatkowo, Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski ufundował nagrodę dla reprezentantów stoiska Gminy Kotla.
Serdecznie podziękowania dla Koła Gospodyń Wiejskich ze Skidniowa i Zespołu Folklorystycznego „Skidniowianie” za przygotowanie stoiska i wspaniałe reprezentowanie naszej Gminy.