„WĘDRUJĄC PO NIEBIE Z JANEM HEWELIUSZEM”

Pod takim hasłem w dniu 9 maja 2013 r. w Bibliotece Publicznej przy GOKiS w Kotli odbyło się spotkanie autorskie z panią Anną Czerwińską-Rydel – muzykiem, pedagogiem, gdańską autorką książek dla dzieci i młodzieży, która  pisze o ludziach z pasją, problemach dzieci, rodzinie, a przede wszystkim o muzyce.

Anna Czerwińska – Rydel to pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach (Fryderyku Chopinie -2010, Marii Skłodowskiej – Curie,  Januszu Korczaku czy Józefie Ignacym Kraszewskim – 2013) oraz Gdańskiej Trylogii dla dzieci (trzy opowieści biograficzne o Heweliuszu, Fahrenheicie i Schopenhauerze). Na ten projekt otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Gdańska oraz stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.

O jednej z tych książek opowiadała podczas spotkania z uczniami SP im. K. Makuszyńskiego w Kotli. „Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem” to książka edukacyjna dla tych, którzy lubią wędrować po niebie, interesują ich gwiazdy, planety i czarne dziury. Czytając fragmenty o życiu słynnego astronoma , autorka  wtajemniczyła czytelników  w świat kosmosu i wprowadziła w atmosferę dawnego Gdańska.  Co to jest układ słoneczny, jak działa luneta i dlaczego Ziemia krąży wokół Słońca dowie się każdy, kto przeczyta tę pouczającą i ciekawą opowieść.

Uczestnicy spotkania mieli także możliwość zapoznania się z działaniem bezpłatnego programu Stellarium, który pełni  rolę symulatora planetarium. Daje możliwość obejrzenia nieba, jakbyśmy oglądali je na żywo przez lornetkę lub teleskop. Można z niego dowiedzieć się wiele na temat układu słonecznego i nie tylko.

Dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głogowie za wsparcie i pomoc w zorganizowaniu spotkania.

Strona główna » „WĘDRUJĄC PO NIEBIE Z JANEM HEWELIUSZEM” » Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem - spotkanie autorskie