Tegoroczne dożynki gminne odbyły się w sobotę 24 sierpnia na terenie sportowo-rekreacyjnym w Kotli, a gospodarzami uroczystości było sołectwo Chociemyśl.

Dzień rozpoczął się Zawodami Sportowo-Pożarniczymi o puchar Wójta Gminy Kotla Łukasza Horbatowskiego. W rywalizacji udział wzięły drużyny Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z terenu gminy Kotla. Pierwsze miejsce wywalczyła OSP Kotla, drugie miejsce zajęła OSP z Grochowic, trzecia na podium była OSP Chociemyśl. MDP otrzymały medale oraz upominki. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od przejścia  barwnego korowodu, w którym szli zaproszeni goście, reprezentacje sołectw z chlebami dożynkowymi, którym towarzyszyła Zakładowa Orkiestra Huty Miedzi Głogów i nasze zespoły folklorystyczne.
Polową Mszę Świętą celebrował ksiądz kanonik Andrzej Skoczylas, a o oprawę muzyczną zadbały zespoły folklorystyczne i orkiestra. Po dziękczynnym nabożeństwie wystąpiła Orkiestra Zakładowa Huty Miedzi Głogów.

Najważniejszym momentem uroczystości dożynkowej było tradycyjne przekazanie chleba upieczonego z pierwszych tegorocznych zbiorów przez starostów dożynek Panią Agnieszkę Krupę i Pana Wiesława Lektarskiego na ręce Wójta Gminy Kotla Łukasza Horbatowskego i Przewodniczącej Rady Gminy Pani Haliny Przybylskiej. Podzielonym chlebem Wójt, Przewodnicząca, starostowie dożynek oraz sołtys sołectwa Chociemyśl częstowali uczestników i gości dożynek.

„Dzisiejsza uroczystość to doskonała okazja, by w imieniu wszystkich podziękować Wam, Drodzy Rolnicy za cierpliwość, za trud i troskę, za kultywowanie tradycji i za jakże godną postawę, mimo wielu problemów, jakie niesie ze sobą praca na roli”- mówił Wójt Łukasz Horbatowski. – „Słowa podziękowania kieruję także do delegacji sołeckich za piękne, jak co roku wieńce dożynkowe, kosze i pachnące chleb –symbol Waszej gospodarności i pracowitości”- dodał wójt.

Zespoły folklorystyczne „Grochowiczanki”, „Skidniowianie” oraz „Wrzos” ośpiewywały wieńce dożynkowe, a także uświetniły uroczystość swoimi występami na scenie.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, w tym Posłowie na Sejm RP Pani Ewa Drozd oraz Pan Wojciech Zubowski, Starosta  Głogowski Pan Jarosław Dudkowiak, Wicestarosta Głogowski Pan Jeremi Hołownia, Członek Zarządu Powiatu Głogowskiego Pan Bartosz Ławrowski, Prezydent Miasta Pan Rafael Rokaszewicz, Wiceprzewodniczący Rady Miasta w Głogowie Pan Sławomir Majewski, Wójt Gminy Jerzmanowa Pan Lesław Golba, Sekretarz Gminy Kotla Pani Ewa Konarska-Jóźwiak, Skarbnik Gminy Kotla Pan Krzysztof Słomianny, Dyrektor Zarządu Zlewni w Zielonej Górze Pan  Jan Wardecki, Honorowi Obywatele Gminy Kotla Pani Czesława Kozłowska i Pan Jan Baraniecki oraz Zasłużeni dla Gminy Kotla Pani Nina Grabowska i Pani Marianna Stachurska.

Dożynki to nie tylko tradycyjna część oficjalna, ale i wiele atrakcji i zabawy dla uczestników. Na najmłodszych czekały  bezpłatne  dmuchane atrakcje, bumper football oraz  paintball laserowy.  Nie zabrakło również stoisk z zabawkami oraz stoisk gastronomicznych. Na stoisku gminnym częstowano uczestników dożynek ciastem oraz chlebem ze smalcem, przygotowanym przez mieszkańców sołectwa Chociemyśl. Wędliny ufundowali Państwo Elżbieta i Robert  Jaworscy z Moszowic. Można było również zobaczyć rękodzieła m.in. Anny Gniewosz, Krystyny Filipowicz i Marii Chorąży.

Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespół disco polo VEEGAS, który pod scenę przyciągnął tłumy. Na zakończenie dożynek odbyła się zabawa taneczna z zespołem „Koneser”, która trwała do późnej nocy.

Bardzo serdecznie dziękujemy Starostom Dożynek, mieszkańcom Chociemyśli, mieszkańcom sołectw z terenu naszej gminy i gościom za udział w dożynkach, a także pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli, Urzędu Gminy, firmie SUEZ i wszystkim mieszkańcom, którzy zaangażowali się w przygotowanie dożynek.

Wsparcia finansowego na organizację dożynek udzielił Bank Spółdzielczy we Wschowie za co serdecznie dziękujemy.

Galeria foto: