Święto Kultury Wsi Polskiej w Kulowie

W dniu 1 września 2013 r. w Kulowie odbyło się Święto Kultury Wsi Polskiej promujące inicjatywę Odnowy Wsi. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Grochowice Zdrój, które pozyskało środki finansowe z budżetu Województwa Dolnośląskiego, a także zostało wsparte środkami finansowymi przez Gminę Kotla. Celem imprezy była: promocja idei Odnowy Wsi Dolnośląskiej, w której uczestniczy sołectwo Kulów; integracja mieszkańców, a także zapoznanie mieszkańców gminy z korzyściami wynikającymi z uczestnictwa sołectwa w programie Odnowy Wsi Dolnośląskiej.
Uroczystości rozpoczęły przejściem barwnego korowodu dożynkowego, po którym nastąpiła msza święta dziękczynna na terenie rekreacyjnym przy świetlicy wiejskiej w Kulowie. Po uroczystej mszy gospodarze gminy Wójt Gminy Kotla Pan Łukasz Horbatowski i Przewodnicząca Rady Gminy Pani Halina Przybylska przyjęli chleb od Starostów Pani Agnieszki Krupy i Pana Tadeusza Pałki. Gospodarze podziękowali za chleb, po czym wspólnie ze Starostwami i przedstawicielami sołectwa Kulów symbolicznie podzielili się chlebem ze wszystkimi uczestnikami święta.
Tradycyjnie dokonano ośpiewania wieńców sołeckich, nie zabrakło również występu zespołów folklorystycznych „Skidniowianie”, „Wrzos” oraz „Grochowiczanki”.
Krzewienie kultury polskiej przez młode mieszkanki gminy członkinie zespołów Skidniowianie i Grochowiczanki nagrodziła koszem słodkości Pani Poseł Ewa Drozd. Ponadto miłą niespodzianką podczas Święta Kultury było przyznanie czterech nagród rzeczowych przez Zarząd Powiatu Głogowskiego za najpiękniejsze wieńce dla sołectw: Kulów, Grochowice, Chociemyśl i Kozie Doły.
Podczas Święta Kultury odbyła się również Spartakiada Sołectw. Cieszyła się ona niezwykłym zainteresowaniem wśród uczestników imprezy i dostarczyła wielu emocji. Sołectwa zmagały się między sobą w urozmaiconych konkurencjach sportowych jak również w quiz-ie na temat inicjatywy Odnowy Wsi Dolnośląskiej.
W ogólnej punktacji Spartakiady jury brało pod uwagę również przygotowany wieniec i tak zwycięzcą Spartakiady zostało sołectwo Głogówko, drugie miejsce zajęło sołectwo Moszowice, trzecie Skidniów, natomiast sołectwa Chociemyśl, Grochowice i Kulów otrzymały wyróżnienia za udział. Wszystkie sołectwa otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez GOKiS w Kotli.
Ponadto sołectwo Kulów dla swoich mieszkańców zorganizowało konkurs na najładniej udekorowane obejście. Cała wieś pięknie wyglądała i witała uczestników Święta Kultury Wsi Polskiej, a jury przyznało nagrodę ufundowaną przez sołectwo dla Państwa Mrowińskich. Po podsumowaniu Spartakiady i wystepach lokalnych zespołów na scenie wystąpił zespół z Ukrainy, który swoim występem zachwycił publiczność. Zespół wystąpił na zaproszenie Starostwa Powiatowego w Głogowie, po nim wystąpił głogowski zespół 4MKA, a następnie na mieszkańców czekała zabawa taneczna prowadzona przez DJ-a.

Strona główna » Święto Kultury Wsi Polskiej w Kulowie » Święto Kultury Wsi Polskiej w Kulowie