Ponad 1,5 mln złotych w wapnie dla rolników

Ponad 1,5 miliona złotych w postaci wapna zostanie przekazane przez KGHM Polska Miedź S.A. rolnikom z terenu gmin Kotla i Żukowice, których badania gleb wykazały wysokie zakwaszenie.
Spotkania informacyjne z rolnikami w sprawie omówienia sposobu przekazania i warunków dystrybucji wapna odbyły się 6 sierpnia w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kotli i w Sali wiejskiej w Dobrzejowicach.

Na spotkaniu zorganizowanym przez Wójta Gminy Kotla Łukasza Horbatowskiego i Wójta Gminy Żukowice Krzysztofa Wołoszyna wzięli udział przedstawiciele KGHM Polska Miedź S.A., Okręgowej Stacji Chemiczno- Rolniczej we Wrocławiu i Jeleniogórskich Kopalń Surowców Mineralnych Sp. J.

Wyniki badań na zawartość mikroelementów wraz z zalecaną dawką wapnowania omówił dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej we Wrocławiu.

Przedstawiciel KGHM Polska Miedź S.A Pan Zdzisław Kiedel poinformował zebranych rolników o przyznanej darowiźnie w postaci wapna dla tych gospodarstw rolnych, których badane próbki wskazały konieczność i potrzebę dokonania wapnowania.

„Kolejność i sposób dostarczania wapna dla poszczególnych rolników uzgadniana będzie z sołtysem i każdym rolnikiem indywidualnie”- poinformował Pan Zbigniew Karpacki. Określił zasady dystrybucji wapna na terenach gmin. Dystrybucja wapna powinna rozpocząć się od 18 sierpnia.

Przypomnijmy, że w 2013 roku badania gleb przeprowadzone na terenach Gminy Kotla i Gminy Żukowice zlecone były Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej we Wrocławiu przez KGHM Polska Miedź S.A. Umowa obejmowała wykonanie badań gleb na terenie gminy Żukowice i Kotla w zakresie oznaczenia kwasowości i zasobności gleb wraz z określeniem wielkości dawki ich wapnowania.

galeria foto:

Posted by Gmina Kotla on Donnerstag, 7. August 2014