„Lech, Czech i Rus”, czyli lekcja patriotyzmu na scenie

3 grudnia w sali widowiskowej w GOKiS odbył się interaktywny spektakl pt. „Lech, Czech i Rus”, w wykonaniu krakowskiego Studia Małych Form Teatralnych Art-Re. W ramach współpracy Biblioteki Publicznej przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kotli z Miejską Biblioteką Publiczną w Głogowie przedszkolaki i najmłodsi uczniowie szkół z terenu naszej gminy mieli okazję obejrzeć to wspaniałe przedstawienie teatralne.

Strona główna » „Lech, Czech i Rus”, czyli lekcja patriotyzmu na scenie » „Lech, Czech i Rus”, czyli lekcja patriotyzmu na scenie
Dzieci miały również możliwość wystąpienia na scenie razem z aktorami i współtworzenia przedstawienia. Było gwarnie i wesoło, ale także podniośle i patriotycznie, szczególnie podczas wspólnego odśpiewania hymnu.

Art-Re specjalizuje się w tworzeniu i wystawianiu przedstawień, programów ekologicznych i edukacyjnych dla dzieci na podstawie najpopularniejszych utworów literatury polskiej i obcej. Przedstawienia obejmują utwory z kanonu lektur szkolnych, ale także legendy, opowiadania, baśnie i bajki. Spektakl pt. „Lech, Czech i Rus”, oparty na znanej legendzie, opowiada o powstaniu państwa polskiego. Trzej książęta po wspólnym polowaniu rozdzielają się i każdy z nich udaje się w inną stronę w poszukiwaniu najlepszego miejsca na założenie państwa: Rus wyrusza na wschód, Czech na południe. Lech zostaje na żyznej ziemi, gdzie rzeki pełne są ryb, a bory zwierzyny. Tu zakłada państwo polskie i buduje gród –  Gniezno. Spektakl uczy patriotyzmu i uwrażliwia na symbole polskości, takie jak flaga, godło i hymn państwowy.