.
.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli

.

Galeria 2012

Syntax error in album specification. Album does not exist: 6

Stachuriada 2012

wtorek, 26 czerwca 2012 14:25

 

 

Tegoroczna Stachuriada była już osiemnastą edycją. Mimo tych lat posiadając stałych miłośników nadal pozyskuje nowych przyjaciół i na swej polanie wciąż gości nowe twarze. Stachuriada zmieniała się przez wszystkie swoje edycje, zmieniała się lokalizacja miejsca, w którym bardowie rozpalali swoje ogniska, zmieniała się ostateczna formuła naszego poetyckiego spotkania. Niezmienni są tylko ludzie, którzy na nią docierają i piękny zupełnie niepowtarzalny klimat spotkania.

Honorowym Patronatem tegoroczną Stachuriadę objęli:
    Ewa Drozd – Poseł na Sejm RP,
    Rafael Rokaszewicz – Starosta Głogowski,
    Łukasz Horbatowski – Wójt Gminy Kotla,
    Adam Grzelczak – Nadleśniczy Nadleśnictwa Głogów.

Patronat medialny nad imprezą sprawowali:
    Tygodnik Lokalny – Głos Głogowa,
    Radio Elka,
    Radio Plus,
    Telewizja Master,
    Tygodnik Głogowski,
    Gazeta Wrocławska
    portal internetowy cojestgrane.pl,
    oraz Głogowski Portal Informacyjny – Głogów – Info

Sponsorami i reklamodawcami byli:
    KGHM Polska Miedź S.A.,
    Powiat Głogowski ,
    Gmina Miejska Głogów,
    Nadleśnictwo Głogów,
    Energetyka Sp. z o.o. w Lubinie,
    Głogowskie Przedsiębiorstwo Komunalne SITA Głogów Sp. z o.o.,
    Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Głogowie Sp. z o.o.,
    Bank Spółdzielczy we Wschowie,
    Qubus Hotel Głogów,
    DAGTECH Sp. z o.o.,
    Top – Poligrafia s.c. Głogów
    Fundacja RADAN Gliwice.

Tegoroczna Stachuriada rozpoczęła się dniem warsztatowym. Wolontariusze ze Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży SZANSA z Głogowa przeprowadzili  zajęcia pod nazwą „Bitwa o pomarańczę” i „Krok na przód”, które miały na celu połączenie zabawy z edukacją i wzięło w nich udział około 40 dzieci z gminy Kotla. Zajęcia te odbywały się na terenie wsi Grochowice. Natomiast na polanie leśnej warsztaty teatralne poprowadził Edward Gramont z teatru terminus A Quo z Nowej Soli, warsztaty bębniarskie prowadził Grzegorz Surówka – muzyk z ponad 10-letnim stażem w koncertowaniu na bębnach typu conga, djembe, bongosy czy mridanga, a zajęcia z jogi poprowadziła Pani Marta Lewandowska dyplomowana nauczycielka jogi.
Po zajęciach warsztatowych rozpoczął się VII Przegląd Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać poezję”. Jury w  składzie: Agnieszka Jastrzębska, Patrycja Delikat, Przemysław Bielawa i Maciej Iżycki ocenili prezentacje 21 wykonawców. Ok. godz. 20 rozpoczęły się już wieczorne koncerty i na scenie grochowickiej polany wystąpił zespół The Poppies, Tomasz Żółtko, a następnie zespół Nieobecni.

Drugi dzień Stachuriady również rozpoczął się od warsztatów, grę terenową dla dzieci i młodzieży od godz. 11 prowadzili harcerze i wolontariusze  ze Stowarzyszenia dla Dzieci
i Młodzieży SZANSA z Głogowa.

Były również inne atrakcje jak I Zlot Motocyklowy „Motostachuriada”. Brało w niej udział ponad 100 fanów motocykli. Została zorganizowana parada maszyn na trasie Grochowice –  Głogówko, a także zawody m.in. w rzucie silnikiem, przepychania beczki motorem oraz konkurs na najwolniejszą jazdę.

Imprezą towarzyszącą był konkurs cięcia i rąbania drewna pod nazwą „Siekierezada 2012”. Jego organizatorem było Nadleśnictwo Głogów i Wójt Gminy Kotla. W czterech konkurencjach, które czekały na uczestników aż 3 obejmowały prace siekierą. Do konkursu przystąpiło 15-tu uczestników. Jednak już pierwsza konkurencja pozwoliła na wytypowanie kandydatów do finałowych rozgrywek. Po rzucie metrowym kołkiem drewna do kolejnych zmagań przystąpiło już tylko 10 najlepszych zawodników. O cenne punkty walczyli kolejno przy łupaniu wałków o średnicy 30 cm na cztery części, rzucie toporem do tarczy z odległości 6 metrów oraz przy ścince stojącego pala. Wszystkie te zmagania cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności, która aktywnie dopingowała zawodników w zaciętej rywalizacji. Ostatecznie zawody wygrał Andrzej Owsiany. Nagrody za drugie i trzecie miejsce odebrali Piotr Kasprzyk oraz Marek Franczyk. Nagrodami były oczywiście siekiery z najwyższej półki.

Przed godz. 19 oficjalnego otwarcia drugiego dnia Stachuriady dokonał Łukasz Horbatowski Wójt Gminy Kotla, który przywitał niezwykle liczną publiczność, a także skierował słowa podziękowania do osób bez których pomocy Stachuriada nie miałaby najmniejszych szans na funkcjonowanie, a mianowicie Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Grochowicach, Pań z zespołu folklorystycznego Grochowiczanki, mieszkańców sołectwa, strażaków ochotników z wszystkich jednostek OSP naszej gminy, sekcji motocyklowej Easy Rider organizatorów Motostachuriady, wolontariuszy ze Stowarzyszenia dla Dzieci
i Młodzieży SZANSA z Głogowa, harcerzy oraz pracowników GOKiS-u i Urzędu Gminy Kotla. Podziękował również wszystkim osobom które objęły imprezę patronatem i za udzielone przez nich wsparcie, a także wszystkim sponsorom i reklamodawcom, ponieważ jak Wójt zaznaczył, że gdyby nie ich zrozumienie i życzliwość dla naszej imprezy, miałaby ona dużo skromniejszy charakter.

Następnie Jury przystąpiło do ogłoszenia wyników piątkowego konkursu „Wyśpiewać Poezję”. Główną nagrodę wyśpiewała Agnieszka Falborska z Konina. Drugie miejsce w konkursie zajął głogowianin Piotr Weinert. Trzecie miejsce wyśpiewała Emilia Lech z Kromolina. Ponadto Jury postanowiło przyznać dwa wyróżnienia. Jedno z nich przypadło stałemu już bywalcowi Stachuriad – Antoniemu Kamińskiemu z w Wrocławia, drugie natomiast otrzymał Remigiusz Szuman z Mosiny. On również został nominowany do udziały w Wędrownym Przeglądzie Piosenki „Polana”. Piotr Weinert otrzymał natomiast nominację do udziału w przyszłorocznej edycji Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej „Bazuna”. Nagrody pieniężne w postaci symbolicznych czeków wręczyła Pani Ewa Drozd Poseł na Sejm RP i Pan Łukasz Horbatowski Wójt Gminy Kotla. Łączna pula tych nagród wynosiła 10 tys. zł i pochodziła ze środków Ministra Kultury  i Dziedzictwa Narodowego. Po wręczeniu nagród odbył się koncert laureatów Przeglądu, a po nim na scenę wyszły pierwsze gwiazdy tegorocznej Stachuriady, czyli Budyń i Bajzel z zespołu Pogodno, którzy w ramach projektu Babu Król, zaprezentowali zupełnie nowe, na wskroś nowoczesne, muzyczne interpretacje tekstów Edwarda Stachury. Zwieńczeniem imprezy był natomiast występ Stanisława Soyki z zespołem Soyka Kwintet+, który przyciągnął pod scenę prawdziwe tłumy.

Stachuriada gościła również artystów malarzy i rzeźbiarzy. Podczas jej trwania był tworzony „Tryptyk grochowicki”, a także drewniana instalacja pt. „Schody do Stachury”.

Mamy nadzieję, że na grochowickiej polanie każdy miło spędził czas w tle z poezją i muzyką. Liczymy, że za rok znów spotkamy się w tak licznym gronie pod wielkim dachem nieba.

Relacje fotograficzne:

 

 

 

http://pl-pl.facebook.com/gminakotla/photos

**********************************

Strona główna » Galeria 2012 » Teatrzyk 30.11.16 r. » Teatrzyk 30.11.16 r.
DSC00317.JPG
DSC00321.JPG
DSC00322.JPG
DSC00324.JPG
DSC00325.JPG
DSC00326.JPG
DSC00274.JPG
DSC00275.JPG
DSC00276.JPG
DSC00279.JPG
DSC00280.JPG
DSC00282.JPG
DSC00283.JPG
DSC00285.JPG
DSC00286.JPG
DSC00289.JPG
DSC00290.JPG
DSC00295.JPG
DSC00270.JPG
DSC00271.JPG
DSC00272.JPG
DSC00273.JPG
DSC00296.JPG
DSC00299.JPG
DSC00300.JPG
DSC00305.JPG
DSC00308.JPG
DSC00312.JPG
DSC00314.JPG
DSC00315.JPG
DSC00316.JPG
DSC00317.JPG
DSC00321.JPG
DSC00322.JPG
DSC00324.JPG
DSC00325.JPG
DSC00326.JPG
DSC00274.JPG
DSC00275.JPG
DSC00276.JPG
DSC00279.JPG
DSC00280.JPG
DSC00282.JPG