75. rocznica I deportacji Polaków na Syberię

12 lutego (czwartek) w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kotli odbyła się uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę I deportacji Polaków na Syberię w czasie II wojny światowej.

Organizatorami uroczystości byli Gimnazjum Gminne im. Zagłębia Miedziowego w Kotli oraz Związek Sybiraków Koło w Kotli.

Uroczystą akademię pod kierunkiem pań nauczycielek Danuty Nowalińskiej, Katarzyny Miniach–Aderek, Aleksandry Twardy, Małgorzaty Kosałki, Marioli Mazurkiewicz, Anety Marciniak, Eweliny Filipczuk, Joanny Podwińskiej, Agaty Chodackiej oraz Wiesława Sobolewskiego przygotowali uczniowie klas II w ramach realizowanego projektu edukacyjnego Jubileusz X-lecia nadania imienia szkole-Gimnazjum Gminnemu im. Zagłębia Miedziowego w Kotli, którego pierwszą częścią są zadania ujęte pod wspólnym tytułem – W stronę przeszłości- 75. rocznica pierwszej deportacji Polaków na Syberię w czasie II wojny światowej.

Uroczystość poprzedzona została mszą świętą w Kościele parafialnym pw. św. Marcina w Kotli. Następnie wszyscy goście udali się do Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu.

Swą obecnością zaszczycili nas m.in. Sybiracy, w tym Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Legnicy Pani Maria Jurkiewicz i Prezes Koła Gminnego Sybiraków w Kotli Pani Halina Fendorf, a także Wójt Gminy Kotla Pan Łukasz Horbatowski, Przewodnicząca Rady Pani Halina Przybylska, ks. Proboszcz Andrzej Skoczylas oraz dyrektorzy jednostek samorządowych i mieszkańcy gminy.

Pani Maria Jurkiewicz w imieniu Sybiraków przywitała przybyłych gości i przytoczyła wzruszającą historię deportacji Polaków na Sybir, która przeniosła nas do tego pamiętnego dnia 10 lutego 1940 roku i przybliżyła losy i problemy z jakimi musieli się zmagać ludzie w tych ciężkich dla nich czasach. Wójt wraz z Panem Janem Baranieckim wręczyli Sybirakom publikacje „Relacje i wspomnienia osadników rejonu Gminy Kotla” autorstwa J.Baranieckiego i M.R.Górniaka, w której to znajdują się również wspomnienia z deportacji Polaków na Sybir. Następnie Prezes Koła Gminnego Sybiraków w Kotli Pani Halina Fendorf podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości.

Uroczystość zakończyła się wspólnymi rozmowami Sybiraków i zaproszonych gości.

Dziękujemy organizatorom za przygotowanie uroczystości a uczniom za wzruszający i refleksyjny program artstyczny.

Gepostet von Gmina Kotla am Montag, 16. Februar 2015