35 lecie Zespołu Folklorystycznego „Skidniowianie”

17 listopada w sali wiejskiej w Skidniowie uroczyście obchodzony był jubileusz 35-lecia istnienia Zespołu Folklorystycznego „Skidniowianie”.  Spotkanie poprzedziła msza św. w miejscowym kościele.
Zespół powstał w 1983 r. z inicjatywy przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich pani Józefy Ciunajcius. Pierwszym kierownikiem zespołu była pani Helena Ratajek, potem Stanisława Graczyk. Obecnie kierownikiem Zespołu jest Bogusława Kościelak. Siedziba zespołu mieści się w Wiejskim Domu Kultury w Skidniowie, ale zespół działa pod skrzydłami Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli. Do zespołu należą mieszkańcy sołectwa Skidniów i okolicznych miejscowości, w różnym wieku. W zespole występuje siedmioro dorosłych i 12 dzieci. Kapela składa się z dwóch osób: akordeonisty i skrzypka. Niewiele zespołów folklorystycznych przetrwało tak wiele lat, godnie reprezentując społeczność lokalną i tradycje kultury wiejskiej na terenie całej Polski, a także podczas wyjazdów zagranicznych. Od momentu powstania zespołu ,,Skidniowianie” bardzo szybko wypracował bogaty i zróżnicowany program artystyczny oraz zaczął odnosić znaczące sukcesy na przeglądach i konkursach zespołów folklorystycznych. Bardzo chętnie jest zapraszany na wiele uroczystości i wydarzeń kulturalnych związanych z szeroko pojętym folklorem, bowiem jego występy są swoistą podróżą sentymentalną do miejsc rodzinnych czy wspomnieniem lat dziecięcych.

Wyjątkowe życzenia jubilatom złożyli obecni na jubileuszu Pani Czesława Kozłowska – była Wójt Gminy Kotla i Honorowy Obywatel Gminy, Pani Halina Przybylska – Przewodnicząca Rady Gminy, Pani Ewa Konarska – Jóźwiak – Sekretarz Gminy, Pani Iwona Adamczak – Dyrektor GOKiS Kotla, Pani Dorota Młodecka – Dyrektor GOPS w Kotli, Pani Halina Ignacik – Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kotli, Pani Barbara Kobiela –Zasłużona dla Gminy Kotla oraz  członkowie Zespołów Folklorystycznych „Wrzos” i „Grochowiczanki”.  Zespół „Skidniowianie” przy wsparciu pań z Koła Gospodyń Wiejskich i Rady Sołeckiej dla swoich gości przygotował pyszny obiad i zaśpiewał swoje największe przeboje, a następnie zaprosił na zabawę taneczną.