19. edycja Stachuriady

21 i 22 czerwca 2013 roku, 30 lat od pierwszych spotkań artystycznych w Grochowicach w gminie Kotla, odbędzie się 19. edycja Stachuriady.

Nieco historii…
W zimie 1967 roku do małej miejscowości Grochowice w gminie Kotla, dociera poeta Edward Stachura, przez kilka miesięcy mieszka tu, tworzy i pracuje przy wycince drzew, powraca tutaj także na kilka jesiennych miesięcy w 1968 roku. Na podstawie doświadczeń artysty powstaje książka „Siekierezada albo zima leśnych ludzi” (1971 r.). W 1985 roku zostaje nakręcony znakomity film „Siekierezada” w reż. Witolda Leszczyńskiego ze znakomitym Edwardem Żentarą w roli głównej.
W 1983 roku grupa kulturalnych pasjonatów działających w Głogowie, podążając tropami „Siekierezady” postanawia zorganizować w Grochowicach spotkania artystyczne osób zafascynowanych twórczością E. Stachury. Na leśną polanę zaczynają przyjeżdżać młodzi poeci, muzycy, aktorzy… Co roku do Grochowic przyjeżdża coraz więcej uczestników. Gośćmi kolejnych spotkań byli m.in. Jacek Ostaszewski czy Marek Kotański, a muzycznie prezentowali się m.in. Elżbieta Adamiak, Jan Kondrak, Konrad Materna, Andrzej Poniedzielski czy Jacek Różański.
Pod koniec lat 90. XX wieku Stachuriada przeżywa kryzys. Przez kilka lat nie odbywa się, później czynione są próby jej reaktywacji. Od 2003 roku Stachuriada organizowane jest rokrocznie (wyjątek stanowi 2010 r. kiedy nie odbyła się z powodu powodzi), wydarzenie cieszy się coraz większym powodzeniem, a w ostatnich latach na scenie w Grochowicach zaprezentowali się m.in.: Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina, Małżeństwo z Rozsądku, Ukryty Zegarek, Jerzy Filar, Andrzej Garczarek, Anna Chodakowska, Czerwony Tulipan, grupa Bez Jacka, Antonina Krzysztoń, Lubelska Federacja Bardów, zespół Raz Dwa Trzy, Teatr im. Adama Mickiewicza z Częstochowy, Lech Dyblik, Renata Przemyk, Piotr Machalica, Tomasz Żółtko, Soyka Kwintet+.
Oprócz koncertów uznanych artystów, w tym roku będziemy gościć Elżbietę Adamiak oraz zespoły Bez Jacka i U studni,  podczas Stachuriady odbywają się warsztaty interdyscyplinarne, happeningi,  a także ósmy już Przegląd Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać poezję”.

PROGRAM STACHURIADY 2013:

21. czerwca 2013

16.00 SPOTKANIE Z KRZYSZTOFEM WIŚNIEWSKIM – opowieść o przyjaźni E. Stachury i W. Różańskiego
17.00 KONCERT ZESPOŁU NIEOBECNI
18.30 CZYŻ-FRANCZAK-TELWIKAS – „Grając Się” – literacko-muzyczny electro act
20.00 KONCERT ZESPOŁU U STUDNI
21.30 SPEKTAKL MUZYCZNY – SIEKIEREZADA – scenariusz i reżyseria – Zbigniew Rybka
Wykonawcy: Diana Jonkisz, Michał Wnuk, Bartek Adamczak, Michał Franczak

22. czerwca 2013

09:00 próby mikrofonowe uczestników przeglądu
10.30 8. PRZEGLĄD PIOSENKI POETYCKIEJ WYŚPIEWAĆ POEZJĘ – przesłuchania
12.00 MOTOSTACHURIADA – parada motocykli, konkursy