11 listopada 2018

Dnia 11 listopada 2018 r. w Gminie Kotla obchodzono  setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odpustową ku czci patrona Parafii św. Marcina w Kotli oraz w intencji ojczyzny. Mszę poprzedziła krótka projekcja filmowa na temat historii Polski oraz biografia św. Marcina. Następnie o godzinie 12 odezwały się dzwony wieży, które nadały ton do odśpiewania Hymnu Narodowego. Na zakończenie uroczystości ksiądz proboszcz obdarował wszystkich rogalikami świętomarcińskimi. Rogaliki upiekły panie z sołectw: Chociemyśl, Moszowice i Kotla w liczbie ponad jednego tysiąca.
Następnie mieszkańcy o godz. 15 spotkali się przy budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kotli, gdzie podobnie jak przy kościele wręczane były flagi zakupione przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli. Następnie we wspólnym pochodzie ulicami Kotli wszyscy przeszli do sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli. Tam odbyła się inscenizacja pt. „Pisk Białego Orła” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Kotli, która wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń sprzed stu lat oraz wzbudziła refleksje na temat losu naszych przodków. Była to piękna lekcja patriotyzmu. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe ze szkół, jednostek OSP Chociemyśl i Kotli, a także zespoły folklorystyczne „Grochowiczanki”, „Skidniowianie” i „Wrzos”.
galeria: